Az ukrajnai helyzet jelenleg is bizonytalan, de megvan az esély arra, hogy esetleg megindulhat egy enyhülési folyamat. Martonyi János ezt arra utalva mondta, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) előterjesztett egy tervet, amely a következő napok legfontosabb kérdéseire összpontosít. Ennek legfontosabb célja, hogy az erőszak megszűnjön, továbbá le kell szerelni a fegyvereseket, a döntően illegális fegyveres csoportokat, valamint nagy hangsúlyt kell helyezni a párbeszédre – közölte a tárcavezető az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén.
Magyarország súlyosan érintett lenne
Hangsúlyozta, hogy az ukrajnai helyzet elsősorban biztonsági kérdés, amely a külpolitika legfontosabb kérdése, és amellyel az eddigi évtizedekben viszonylag keveset kellett foglalkozni, hiszen nem voltak konkrét veszélyek. Martonyi János közölte: a fegyveres konfliktus súlyos gazdasági következményekkel is járna, és ezt Magyarország, az európai és a világgazdaság is megszenvedné. Fontos érdek az is, hogy ne törjön ki gazdasági háború akkor sem, ha nincs fegyveres összecsapás – tette hozzá.
A szankciókkal kapcsolatban Magyarország alapvető érdeke, hogy ne lépjenek át a korlátozó intézkedések harmadik szakaszába, mert az a magyar gazdaságot megviselné. Egy gazdasági konfliktussorozat eltérően érintené az EU tagállamait, és Magyarország a legsúlyosabban érintett 5-6 tagállam között lenne. Megjegyezte: jelenleg azonban nincs szó az áttérésről a harmadik fázisra.
Magyar érdek Kárpátalján
Az energiaellátás biztosítását illetően elmondta: lényeges, hogy Magyarország hozzájusson a gazdaságnak és a háztatásoknak elengedhetetlenül szükséges gáz- és kőolajmennyiséghez. Az országot az energiaellátás nehézségei komolyan érintenék. Emellett fontos az ár kérdése is, alapvető magyar érdek az energiaárak csökkenése, és minden, ami az árak emelését okozná, a magyar gazdaságnak rendkívül hátrányos lenne.
Az is lényeges, hogy Ukrajna életképes, független, szuverén ország maradjon, meginduljon az alkotmányozási folyamat, amely megszilárdítaná a demokráciát, a jogállamiságot, az önkormányzatiságot, és decentralizációt hozna. Ez utóbbi kapcsolódik a nemzeti kisebbségek helyzetének javításához is, ami nyelvi jogokat, a közigazgatás átalakítását, az önkormányzati rendszer újragondolását és a nemzeti kisebbségek közösségi jogok elismerését jelenti. A kárpátaljai magyarság helyzete minden említett kérdéssel összefügg.
Kulcsfontosságú a május 25-i elnökválasztás megfelelő lebonyolítása, hogy annak legitimitása ne legyen vitatható. Nyilván lesznek gondok Kelet-Ukrajnában, de van esély arra, hogy Ukrajna területének túlnyomó részén szabad és tisztességes lesz a választás – vélekedett a külügyminiszter.