Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint Aleppóban, Idlíbben és Rakkában az utóbbi két hétben szélsőséges ellenzéki csoportok – elsősorban az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szervezet tagjai – több alkalommal is tömegesen végeztek ki civileket, illetve olyan korábbi harcosokat, akik már nem vesznek részt az összecsapásokban.
Ezek a tettek a nemzetközi emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog súlyos megsértésének minősülnek, kimeríthetik a háborús bűncselekmény fogalmát, és az elkövetőket akár bíróság elé is lehet állítani – közölte Pillay közleményében.
Az áldozatok pontos számát nem tudni, de szemtanúktól származó megbízható információk szerint nagyon sok emberrel végeztek a szélsőséges fegyveresek az év kezdete óta.
Az északi országrészben nemrég több felkelőcsoport is megelégelte az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz kötődő ILIÁ brutális kegyetlenkedéseit, és összefogtak a szélsőséges fegyveresek ellen, akik nemrég még velük együtt harcoltak Bassár el-Aszad elnök rezsimjével szemben.
Késnek a vegyi fegyverek
Mindeközben Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szerint Szíria késésben van a vegyi fegyverek megsemmisítésével, ezért nem biztos, hogy június végéig befejeződhet a folyamat. Ahmet Uzumcu főigazgató Rómában újságíróknak elmondta, hogy egyelőre még “nem túl sok” érkezett meg a szíriai kikötőkbe a vegyi fegyverek alapjául szolgáló veszélyes vegyületekből.
A vegyi anyagok Szíriából való elszállítása január 7-én kezdődött meg. Az ország 1300 tonnás készletének legveszélyesebb részét, 500 tonna mustárgázt, szarint és VX ideggázt a tervek szerint hajóval szállítják egy meg nem nevezett olaszországi kikötőbe, ahol átrakodják egy amerikai teherhajóra, majd nemzetközi vizeken semlegesítik.