Orbán Viktor miniszterelnök a választási kampány hevében, március 7-én jelentette be, hogy jön a téli rezsicsökkentés, 12 ezer forintot írhat jóvá minden család a gáz- vagy távhőszámlájából. Azok számára pedig, akik hagyományos módon fűtenek, azaz szenet vagy fát használnak, megnövelik az erre szolgáló szociális pénzügyi keretet egymilliárd (pontosabban 1 005 406 930) forinttal.
Aztán ahogy a sajtó feszegette, a kanecelláriát vezető Lázár János elismerte, hogy nem mindenkinek jár a téli rezsicsökkentés, például az elektromosan fűtőknek sem, és a szenes-fás háztartásoknak sem feltétlenül. Ennek az az oka, hogy a mintegy 3200 településből csak 2255 település pályázott és nyert a tűzifa- és széntámogatáson, cirka ezer településen nem elérhető ez a kiegészítés. A kormány ezért a téli rezsicsökkentés kiterjesztése mellett döntött.
Be is jelentette Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, egykori rezsibiztos, hogy
Konkrétan azt ígérte, hogy azon a 298 településen, ahol nincs bevezetve sem a gáz, sem a távhő, egyszeri utalással küldik majd el a családoknak a 12 ezer forintot. A szabályozási javaslat kidolgozásával még az április 8-i választás előtt a belügy-, a nemzetgazdasági és a fejlesztési minisztert bízta meg Orbán Viktor, és a célra 345,7 millió forintot különítettek el a költségvetésből.
A kormányrendeletben az állt, hogy a pénzt az önkormányzatok fogják megkapni és szétosztani a lakott ingatlanok száma alapján, a támogatást pedig legkésőbb idén szeptember 30-ig kell felhasználni.
650 település maradhat ki
Csakhogy így is maradtak olyan háztartások, ahol bár fával, szénnel fűtenek, nem kapnak semmit a téli rezsicsökkentésből. Mint például az a rendkívül nehéz körülmények között élő pusztaszabolcsi nő, akiről nem régiben írtunk. Nála egy régi tartozás miatt évek óta ki volt kapcsolva a gáz, ezért fűtöttek fával, szénnel. De
Ennek két oka van:
- a város nem pályázott (nem is pályázhatott, mert ötezernél többen laknak ott) tűzifa-támogatásra,
- és a városban van vezetékes gáz, tehát a március végén, április elején kiterjesztett tűzifa-támogatás sem adható.
Ha számolunk, az derül ki, hogy ilyenformán
Kérdeztük az illetékes Belügyminisztériumot, mi lesz ezzel a körrel, kapnak-e kompenzációt, vagy sem, de lassan egy hónapja nem válaszolnak.
Méregdrága lett a fa és a szén
A rezsicsökkentés 2013-ban indult, a gáz- és áram díját mérsékelte, rögzítette a kormány. Ami kétségbe vonja, hogy valóban jól jártunk-e vele, hogy az időközben végbement világpiaci árcsökkenést már nem érvényesítették az árakban:
A KSH jelentése szerint
- 2008-ban 100 kilogramm egységes fűrészelt tűzifa 2310 forintba került, idén márciusban pedig 3650 forintba. Ez 58 százalékos drágulást jelent.
- Ugyanebben az időszakban 100 kilogramm brikett 4440 forintról 8000 forintra drágult, azaz kicsivel több, mint 80 százalékkal.
Szintén a statisztikai hivatal adatai szerint ma Magyarországon minden ötödik lakást fűtenek kizárólag fával. Ők meg a szenesek biztosan nem áldják a rezsicsökkentést. De valószínűleg az állami tűzifa-támogatás sem osztatlan siker.
A Habitat for Humanity Magyarország nemrégiben elemezte az állami tüzelőanyag-támogatás eredményeit, és megállapította, hogy a támogatás sok háztartást ér el, ám annak összege az igényekhez képest igen alacsony. tanulmányukból.
– derült ki aKiemelt kép: Balázs Attila / MTI