A Covid-járvány kitörése idején nagyüzemben gyártották a szerződéseket a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumban. Lélegeztetőgépek ezreit vásárolták fel hirtelen megalakuló vagy profilt váltó közvetítő cégektől, a 444.hu 2020. nyár végi cikke szerint csak a minisztérium legalább 16 ezer berendezést szerzett be, de más csatornán is érkeztek lélegeztetőgépek.
Több mint 300 milliárd forintba került a biznisz Szijjártóékra eső része, miközben már akkor tudható volt, hogy az jelentős részben felesleges, hiába szereztek be ugyanis tízezerszámra gépeket:
- szakértő személyzet és infrastruktúra híján ezek töredékét tudták volna csak működtetni,
- világrekorder árat fizetett a minisztérium a szerzeményekért,
- ráadásul később az is kiderült, hogy a szállítmányok egy része nem alkalmas a komoly kezelésre szoruló Covid-fertőzöttek életmentésére.
A lélegeztetőgépes üzleten néhány cég milliárdokat keresett, ehhez képest furcsa kanyart vett egyik-másik története. A külügy egyik legnagyobb szállítója, a Fourcardinal Tanácsadó Kft. – amelynek kapcsolatait személyi szálakon Orbán Viktor főtanácsadójáig vezették – 2020-ban közel 16 milliárd forint profitot hozott össze, másfél évvel később azonban már a vállalkozás végelszámolásáról döntöttek. A valaha a tőzsdén forgó OTT One Nyrt. a nagy üzlet ellenére bedőlt, a megnövekedett bevételből nem a cégnél csapódott le a nyereség, osztalékeső helyett kényszertörléssel és kisbefektetői feljelentésekkel fejezte be a pályafutását. A négymilliárd forint megrendeléshez jutó TMT Technics Kft.-nél ugyan hirtelen megugrott a profit, mégsem vált kerekké a történet – folyik a cég végelszámolása. Mint kiderült, évekkel a járványkitörés után még vámáruraktárban álltak a gépei, nem sikerült elszámolnia a minisztériummal az előleggel, és a végrehajtónak az idei év elején darabonként 13 ezer forintért sem sikerült elpasszolnia az árut.
A lélegeztetőgépes üzlet szálai máig elvarratlanok, és ez valószínűleg így is marad, hiszen a minisztérium 20 hónapon belül megsemmisítette a 2020. márciusi lélegeztetőgép-beszerzéssel kapcsolatos iratok egy részét. Emlékeztetőül: már „csak” a gödöllői raktárban porosodó 12 ezer gép maradt. Ebből időnként külföldre adományoznak egy-egy adagot, legutóbb pedig az merült fel, hogy súlyos alvászavarosok kezelésére vetik be őket.
A kegyelmi botrányt kipattantó ügyvéd a Vidéki prókátor Facebook-oldalon emlegette fel a minap a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos külügyi eszközbeszerzések ügyét. Ha kormányváltás esetén előveszik a témát, „a mi Menczer Tamás barátunknak alkalma nyílik majd bebizonyítani, hogy valóban férfi a javából, aki vállalja a felelősséget a tetteiért” – utalt a kormánypárti politikus pécsi gyermekotthon előtt kezdeményezett szájkaratéjára Magyar Péterrel, egyúttal arra, hogy a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója külügyi államtitkárként a lélegeztetőgép-ügy sűrűjében lehetett.
Egykori döntéshozóként érintett lesz ezekben az eljárásokban, az biztos. A kérdés csak az, hogy tanúként vagy terheltként
– fogalmazott a Vidéki prókátor, és annyit fűzött hozzá, hogy a különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés büntethetősége 10 év után évül el. Ha pedig a bűncselekményt bűnszervezetben követték el, akkor csak 20 év után.
Az tény, hogy a külügyi tárca által lélegeztetőgépek beszerzésére kötött szerződésekben felbukkan Menczer Tamás neve.