Milyen fázisai vannak egy autokratikus rendszer létrejöttének, és hogyan érhető ez tetten a magyar állam működésében? – a többi között erről is beszélt Magyar Bálint a Tangó és Kes podcastban. A volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő, szociológus szerint a 2010 utáni Orbán-kormányok működésében megvalósult a Közép-Ázsiára és Oroszországra jellemző hatalmi struktúra, az állami intézmények elfoglalásával, a civil szervezetek, a média és a közösségi média bekebelezésével.
A szocialista kormányok oktatási minisztere a patronális autokrácia kifejezést használja a rendszer leírására, melyben egy politikai család köré szerveződő hálózat monopolhatalomra tett szert és maffiaállamot működtet. Míg egy liberális demokráciában a politikai, gazdasági és közösségi cselekvés szétválik, és transzparens szabályok alapján működik, addig Magyarországon ezek összejátszanak, kapcsolatuk pedig nem átlátható. Az állam működésnek célja itt nem a közjó megteremtése, hanem a magánérdekek képviselete.
– Az államhatalom eszközeivel zsarolnak ki vagyont, pozíciót a klientúrának – fejtette ki Magyar Bálint, aki szerint rejtőzködő, ezáltal kriminális személyes, függési viszonyok alapján, informális csoportoknál születnek a döntések.
A formális intézmények részesei lettek a patrónus kliens hálózatnak, tehát döntést nem egy-egy intézmény, vagy a parlament, vagy egy hatóság hoz, hanem ezek például a felcsúti stadion VIP-páholyában születnek meg. Ezzel párhuzamosan a törvények is elvesztik lassan normatív jellegüket, hiszen ezek is egyre inkább személyre szabottak.
A szociológus szerint ma nincs nagy különbség a Putyin-féle Oroszország és az Orbán által vezett Magyarország között. A vagyonelemek lerablásában a közhatalmi szféra teljes skálája, adott esetben a hatóságok, a bűnüldöző szervek, az Országgyűlés is részt vesz. – Ebből kimászni hagyományos választási utakon nem lehet – fogalmazott Magyar Bálint.