A szállodai alkalmazott egy több személyből álló sorban ismerte fel Dominique Strauss-Kahnt. A 62 éves közgazdászprofesszort, akit a New York-i rendőrség előző nap az Air France repülőgépéről szállított le, az ügyvédjei szerint ártatlannak vallja magát. A rendőrség korábbi közlése szerint az IMF vezérigazgatója az előállítása során nem tanúsított ellenállást, de nem volt hajlandó vallomást tenni.
A rendőrség szexuális bűncselekménnyel, nemi erőszak kísérletével és törvénytelen fogva tartással vádolja az IMF vezetőjét. Strauss-Kahnt bűnössége esetén az első két vádpont mindegyikéért, külön-külön 15-től 20 évig, a harmadikért pedig 3 évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetik. A valutaalap vezetőjét nem illeti meg diplomáciai mentesség. Dominique Strauss-Kahn hétfőn jelenik meg először a bíróság előtt, amikor a vele szemben emelt vádakban az előzetes bejelentés szerint ártatlannak fogja vallania magát. A bíró ekkor dönt arról is, hogy mekkora óvadék ellenében védekezhet szabadlábon.
Hamarosan lemond az igazgató
Ügyvédjei “lendületes” védekezést ígértek az ellene felhozott vádak ellen. Elmondásuk szerint az IMF-vezér úgy döntött: önként vállalja, hogy a testét a szállodai incidens közben elszenvedett esetleges sérülések után kutatva vizsgálatnak vessék alá. Az IMF vezérigazgatóját vasárnap éjjel megbilincselve szállították el a harlemi rendőrségről, hogy elvégezzék a bűnügyi orvos-szakértői vizsgálatot.
Az IMF-ben az ügy miatt a szervezet második emberét, John Lipskyt nevezték ki ügyvezető vezérigazgatóvá, s a valutaalap háza táján elterjedt, hogy Strauss-Kahn az ellen felhozott vádak súlya miatt hamarosan lemond. Az előzetes várakozásokkal ellentétben azonban elmaradt a kormányzótanács vasárnapra meghirdetett, nem hivatalos ülése, amit a jelenlegi elképzelés szerin hétfőn tartanak majd meg.
Kiesett a pikszisből
A valutaalapnál kialakult hatalmi vákuummal párhuzamosan a botrányos bűnügy megkérdőjelezte Strauss-Kahn alkalmasságát arra is, hogy jelöltesse magát a jövő áprilisi elnökválasztásokra, amelyeket a közvélemény-kutatásoknak az incidens előtti állása szerint fölényesen megnyerne a hivatalban lévő Nicolas Sarkozyvel szemben.
Strauss-Kahn 2008-ban kénytelen volt bocsánatot kérni, amiért az IMF-ben viszonyt folytatott egy magyar beosztottjával. Az akkori botrány után azonban a vezérigazgató megtarthatta állását, mert a kapcsolat a közgazdásznő beleegyezésével történt.
Csapdát állítottak Strauss Kahn-nak?
Nem zárja ki a politikai motivációt Dominique Strauss-Kahn letartóztatása mögött a francia kormány egyik tagja. Az IMF vezérigazgatóját egy szállodai szobalány szexuális zaklatásáért és nemierőszak-kísérletért vették őrizetbe szombaton. “Nem zárhatjuk ki azt a gondolatot, hogy ez egy csapda volt” – nyilatkozta az egyébként jobboldali Henri de Raincourt európai együttműködésért felelős miniszter egy tévéinterjúban.
“Nem mondom, hogy az a személyes véleményem, hogy csapda volt. Vagy hogy az, hogy nem volt csapda. Nem tudom” – mondta. Megjegyezte, hogy a letartóztatás röviddel Strauss-Kahn autó- és öltönyügye után következett. Ezzel arra reagált, hogy nemrég az akkor még lehetséges szocialista köztársaságielnök-jelöltet azzal támadták, hogy saját szabójánál csináltatja öltönyeit és Porschét vezet.
AJÁNLOTT LINKEK:
Szexuális zaklatás miatt tartóztatták le az IMF francia igazgatóját (Kitekintő.hu)