Nagyvilág

Neonáci gyilkosságsorozat Németországban

Kilenc Németországban letelepedett külföldi kisvállalkozót és egy rendőrnőt ölt meg egy neonáci trió.

“A nácik köztünk élnek” – írták a hétfői német országos napilapok, megdöbbentőnek és megmagyarázhatatlannak nevezve, hogy a türingiai neonáci trió éveken keresztül az egész országban akadálytalanul gyilkolhatott. A csoport 2000 és 2006 között kilenc török és görög kisvállalkozót ölt meg, 2007-ben pedig egy őket igazoltató rendőrnő életét oltották ki.

Angela Merkel kancellár egy vasárnap esti televíziós nyilatkozatban szégyenletesnek nevezte, hogy mindez Németországban megtörténhetett, és egyben nagyobb éberséget követelt a szélsőjobboldallal szemben. Úgy értékelte: a történtek egy olyan, eddig elképzelhetetlennek hitt struktúráról rántották le a leplet, amelyet a legnagyobb alapossággal kell feltárni. A német belügyminiszter pedig „szélsőjobboldali terrorizmusról” beszélt.

A gyilkosságokkal a magát Nemzetiszocialista Illegalitásnak (NSU) nevező szervezetet gyanúsítják, amely a Németországban élő külföldiek ellen hirdetett harcot. Az ügyészség a hétvégén közölte, hogy letartóztattak egy 36 éves nőt, aki beismerte, hogy társa volt a gyilkosságok elkövetésével gyanúsított két férfinak, akiknek holttestére a hatóságok egy kiégett lakókocsiban találtak rá. Néhány nappal később egy ugyancsak kiégett zwickaui házban a nyomozók megtalálták azt a fegyvert, amelyikkel a tíz gyilkosságot elkövették.

A hatóságok szerint az eddigi vizsgálatok arra utalnak, hogy a gyilkosságok egyértelműen a “türingiai trió” számlájára írhatók. A csoportot ezenkívül különböző, számos sebesültet követelő és kivétel nélkül külföldiek ellen irányuló terrortámadások – köztük gyújtogatások – elkövetésével is vádolják.

A hétfői újságok értesülései szerint az alkotmányvédelmi hivatal már a kilencvenes évek végén felfigyelt az 1998-ban alakult neonáci csoport tevékenységére, ennek ellenére nem lépett fel a szervezet ellen. Sőt, a lapok szerint nem kizárt, hogy a csoport tagjai a belső elhárítás – a szélsőjobboldal megfigyelésére alkalmazott – “beépített emberei” voltak. A legtekintélyesebb újságok felvetették a rendőrség felelősségét is, ugyanakkor hangsúlyozták azt is: a szélsőjobboldali veszélyt lebecsülve a politika is csődöt mondott.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik