Az Egyesült Államok szerdán tovább szigorított Oroszország elleni szankcióin az ukrajnai konfliktus miatt, bár hagyott még lehetőségeket későbbi büntetésekre is – írja az MTI.
Míg eddig jobbára csak magánszemélyeket és cégeket sújtott Washington Moszkva ukrajnai politikája miatt, szerdán egész gazdasági szektorokat érintő szankciókat hozott. Ezek kiterjednek az energetikára és a fegyveriparra is, továbbá több bankra. Az érintett vállalatok között van a Rosznyeft energetikai óriás. Az intézkedés kiterjed az amerikai cégekre is annak érdekében, hogy korlátozzák ügyleteiket a Vlagyimir Putyin orosz elnök közeli szövetségese, Igor Secsin által vezetett vállalattal, amely 2013-ra a tőzsdén jegyzett legnagyobb olajipari cég lett a világon.
A listára került a Gazprom pénzintézete, a Gazprombank is. Szintén büntetőintézkedésekkel sújtják a Vnyesekonombankot (VEB), amelynek vezetői között van Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök. A fegyveriparból nyolc cég került fel a listára.
Az amerikai pénzügyminisztérium által kiadott tájékoztatás szerint a szankciókkal sújtott vállalatok számára jelentősen korlátozzák az amerikai piacokon való megjelenést.
A szakadárokat is büntetik
Büntetőintézkedésekkel sújtottak donyecki és luhanszki oroszbarát szakadárokat is. A közlemény kiemelte Alekszandr Borodajt, a “donyecki népköztársaság miniszterelnökét”, aki Washington szerint komoly veszélyt jelent a békére. Ugyancsak felkerült a listára két magas rangú orosz tisztségviselő, Szergej Beszeda, a titkosszolgálatok egyik vezetője, valamint Szergej Nyeverov, az orosz törvényhozás alsóházának alelnöke.
Az Egyesült Államok jelezte, hogy a szigorításokat még lehet fokozni. Ezt Washington arra az esetre tartogatja, ha Moszkva ukrajnai invázióba kezd.
A mostani intézkedéseket megelőzően 19 vállalat és 52 személy volt a “feketelistán”.
Szerdán az Európai Unió állam-, illetve kormányfői is a szankciók körének kiterjesztéséről döntöttek rendkívüli csúcstalálkozójukon Brüsszelben.