Egy új jelentés szerint rekordot dönt 2024-ben a fosszilis tüzelőanyagokból származó globális szén-dioxid-kibocsátás – írja a Live Science. A szakértők szerint semmiképp sem biztató, hogy egyelőre nincs jele a csúcs elérésének.
Ha hozzáadjuk a földhasználati változások, például az erdőirtás által okozott emissziót, az érték a 41,6 milliárd tonnát is eléri. Ilyen kibocsátásnövekedés mellett a becslések szerint 50 százalék eséllyel hat éven belül tartósan meghaladja a globális felmelegedés mértéke az 1,5 Celsius-fokot.
A 2015-ös párizsi klímaegyezményben az emberiség célul tűzte ki, hogy a század végére az iparosodás előtti szinthez képest lehetőleg 1,5, legfeljebb 2 Celsius-fokban korlátozza a felmelegedés mértékét. Ezen határok felett a klímaváltozás rendkívül súlyos következményekkel járhat, egyelőre azonban a világ nem tesz eleget a katasztrófa elkerülése érdekében.
„Az éghajlatváltozás hatásai egyre drámaibbá válnak, ugyanakkor még mindig nem látjuk jelét annak, hogy a fosszilis tüzelőanyagok égetése elérte volna a csúcspontját” – nyilatkozta Pierre Friedlingstein, az Exeter Egyetem munkatársa és a csapat tagja. A világ országai jelenleg Bakuban, az ENSZ klímacsúcsán tárgyalnak a nemzetközi éghajlati politika irányáról, az elemzők nem túl bizakodók.
A párizsi klímaegyezmény érdekében 2030-ig elvileg 45 százalékkal kellene csökkenteni az emissziót, 2050-re pedig el kellene érni a nettó nulla kibocsátást. Az előrejelzések alapján ugyanakkor 2024 végéig új emissziós rekord születik.
Az adatok azt mutatják, hogy Indiában 4,6, Kínában pedig 0,3 százalékkal nőtt a kibocsátás, az Európai Unióban viszont 3,8, az Egyesült Államokban pedig 0,6 százalékkal mérséklődött. A világ többi részén 1,1 százalékos emelkedés várható.
A szakemberek kiemelték, hogy az aggasztó eredmények ellenére történtek már fontos előrelépések a fosszilis energiahordozók elhagyásában. Corinne Le Quéré, a Kelet-Angliai Egyetem kutatója és a jelentés társszerzője szerint a megújuló energiaforrások és az elektromos autók térhódítása kiszorítja a fosszilis tüzelőanyagokat, az elmúlt évtizedekben pedig az erdőirtásból származó emisszió csökkenése is most első alkalommal bebizonyosodott.
Ahhoz azonban, hogy érdemben sikerüljön korlátozni az éghajlati átalakulást, sokkal drámaibb változásokra lenne szükség.