A spanyol kormány azt tervezi, hogy szélsőséges hőség idején betiltja a szabadtéri munkavégzést – írja az Euronews. A tervek szerint az intézkedést akkor hajtanák végre, amikor az állami meteorológiai ügynökség piros vagy narancssárga riasztást ad ki.
Ezt leginkább 40 Celsius-fok környékén szokták kiadni, amiből tavaly nyáron sok volt, lévén 2022 volt Spanyolországban a legmelegebb év a feljegyzések 1961-es kezdete óta. Az idei év negyedik hónapja pedig a legmelegebb és egyben legszárazabb április volt. Ahogy arról beszámoltunk, ennek következtében az ország nagy részén szárazság uralkodik, és a vízkészletek is lecsökkentek, főleg a katalán tartományban.
Ebből új infrastruktúrára is telik majd, többek között tengervíz-sótalanító üzemeket és szennyvíz újrahasznosító rendszereket terveznek üzembe állítani. Az intézkedések között pedig helyet kapott az emberek védelme is, amit a szélsőséges melegben történő munkavégzés megszüntetésével érnének el.
Kiket érint?
A szabályozás elsősorban a mezőgazdasági és az építőipari ágazatban dolgozókra vonatkozik, ahol a munkaadóknak a hőhullámok idején módosítani kell a munkaidőt. A magas hőmérséklethez szokott helyeken, például a dél-spanyolországi Andalúziában egyébként az építőipari munkások már most is csak a délelőtti órákban dolgozhatnak nyáron.
A szakszervezetek és az önkormányzati szolgáltatásokat végző vállalkozók megállapodtak, hogy felfüggesztik azokon a napokon, amikor az átlaghőmérséklet 39 Celsius-fok fölé emelkedik. Bizonyos hőmérséklet felett a cégek abban is megállapodtak, hogy az általuk foglalkoztatott 7000 dolgozónak naptejet és sapkát is biztosítanak, és csak légkondicionált járműveket használnak.