Szakértők szerint a klímaváltozás is hozzájárult azon esőzésekhez, amelyek példátlan áradásokat okoztak Bangladesben és Északkelet-Indiában – írja az AP News. Az árvizek több tucat emberrel végeztek, és súlyos károkat idéztek elő. Bár az áradások nem ritkák a régióban, azok jellemzően később szoktak történni, amikor a monszun már javában zajlik.
Idén már márciusban nagy mennyiségű csapadék hullott le a térségben.
Az indiai Meghálaja államban június első három hetében az átlagos havi csapadék közel háromszorosa hullott le. Az elkövetkező öt napban még több eső várható, Banglades északi a vízszintek továbbra is veszélyesen magasak.
A monszun kulcsfontosságú az indiai és bangladesi mezőgazdaság számára. Roxy Matthew Koll, a Púnei Indiai Trópusi Meteorológiai Intézet munkatársa szerint az éghajlati jelenség mintázata az 1950-es évek óta folyamatosan változik, a száraz időszakok egyre hosszabbak, és heves, csapadékos periódusok ágyazódnak közéjük.
Május 17-e óta Bangladesben 36 ember vesztette életét az áradások miatt, az indiai Asszámban pedig 78-an, további 17 ember földcsuszamlásokban halt meg. A régióban milliók kerültek ideiglenes evakuálási központokba.
A 160 millió lelkes Banglades a globális felmelegedés által egyik leginkább sebezhető ország. A mostaniakhoz hasonló áradások nagyon súlyos következményekkel járnak, a helyi gazdák például tönkremehetnek, de a betegségek kockázata is megemelkedhet.