A tejcukorérzékenység vagy laktózintolerancia lehet veleszületett vagy később kialakult betegség, amely miatt hiány alakul ki a laktáz enzimből. Ennek az enzimnek kellene lebontania a tejcukrot olyan egyszerű szerkezetű cukrokká, amelyek fel tudnak szívódni a vékonybélből. Ha ez nem történik meg, a bélbaktériumok erjedést indítanak be, amivel hidrogénné és szerves savakká alakítják át a tejcukrot.
– hívja fel a figyelmet az Ételintolerancia és Ételallergia Társaság.
A hidrogénkilégzéses vizsgálat előtt fel kell függeszteni bizonyos gyógyszerek (antibiotikumok, probiotikumok, savcsökkentők, hashajtók) szedését, amelyek befolyásolhatják az eredményt, a vizsgálat előtti napon pedig speciális diétát is kell tartani. A vizsgálat elején meg kell inni egy pohár tesztfolyadékot, majd általában 3 órán keresztül, 20 percenként bele kell fújni egy készülékbe.
A tejjel és tejtermékekkel összefüggő panaszokat nemcsak tejcukor-érzékenység okozhatja, tehát nem biztos, hogy a laktózmentes diéta megszünteti a panaszokat. Nemcsak a tejcukor, hanem a tejfehérje (kazein) is kiválthat ugyanis problémát: ételallergiát és ételintoleranciát egyaránt okozhat, ez laboratóriumi vizsgálattal mutatható ki
– hívja fel a figyelmet dr. Takáts Alajos gasztroenterológus, az Ételintolerancia és Ételallergia Társaság elnöke.
A pozitív eredmény nemcsak a laktózérzékenység mértékét jelezheti, hanem azt is, ha a vékonybélben kórosan elszaporodtak a baktériumok.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: SCIENCE PHOTO LIBRARY / R3F)