A 2016-ban alapított Niceboy kezdetben főleg kamerákkal és azok kiegészítőivel foglalkozott, mostanra viszont hangcuccokkal is bővült a cseh bázisú márka portfóliója, és ebbe beletartoznak a vezeték nélküli fülhallgatók is. Jelenleg három típus érhető el a magyar piacon: a 16 990 forintról induló Hive Pods 2, a 15 ezerért kínált Hive Drops, illetve az ezeknél is pénztárcabarátabb Hive Podsie, aminek az ajánlott fogyasztói ára 12 ezer forint – mi ezek közül a középső modellt vettük közelebbről szemügye.
Niceboy Hive Drops
A füles nem találja fel a spanyolviaszt, az egész trendet elindító Apple Airpods példáját követi: a fülhallgatók egy kapszula alakú, felpattintható tetejű tokban érkeznek, ami töltő is egyben. A tartóba helyezve a két egység automatikusan energiát kap, a tok pedig egy USB-C porton keresztül tölthető. A folyamatot piros LED jelzi, a kék fény pedig arra utal, hogy a 300 milliamperórás aksi maximumon van. Ugyanez a helyzet a tokba helyezett fülesek fényjelzéseivel is.
A fülhallgatókat a dobozból először kivéve azonnal bekapcsolt a párosítás (kék/piros villogás jelzi mindkét egységen), a telefonom pedig elsőre megtalálta azokat, majd a következő használatnál már automatikusan kapcsolódtak a mobilomhoz. A párosítás ugyanakkor manuálisan is elindítható, ehhez nem kell mást tenni, mint nyomva tartani a fülesek érintésérzékeny külső felületét.
Az Apple által elterjesztett, pipa alakú vezeték nélküli fülhallgatókat előnytelennek tartom, így pozitívumként éltem meg, hogy a Niceboy ilyen tekintetben nem másolta az almás céget. A Hive Drops a visszafogottabb, csepp alakú dizájnt követi: a kütyüket a fülbe dugva el kell forgatni, így a megfelelő részek becsúsznak a hallójáratunkba, az apró szerkezetek pedig stabilan megülnek a fülkagylóban.
A alapból felszerelt (legkisebb) gumiharangok számomra tökéletesen megfeleltek, de a csomagban található két nagyobb méret is, így az enyémnél tágabb hallójárattal bíró embereknek sem okozhat gondot a fülhallgatók kényelmes viselése. A Hive Drops még futás közben is a helyén maradt, és olyan szempontból is jó kiegészítő sporthoz, hogy IPX4 szabvány szerinti védelemmel rendelkezik, azaz cseppálló, így az izzadság nem tesz kárt benne.
Használat közben
A kapcsolat Bluetooth 5.0-n keresztül jön létre, és az árhoz képest meglepően stabil a jel, még a készüléktől 5–6 méterre is, a mobilt a zsebemben tartva pedig a teszt során sosem fordult elő, hogy pattogott vagy megszakadt volna a zene. A kütyü elméletben telefonálásra is alkalmas, viszont ezen a fronton nincsenek jó tapasztalataim. A vonal másik végén lévő embereket ugyan jól hallottam, ők viszont rendre panaszkodtak a tőlem érkező hang minőségére: a gyenge mikrofonnak miatt vagy rosszul, esetleg csak szakadozva hallottak, így egy ponton már meg sem próbáltam hívásokat fogadni a fülessel.
Kifejezetten kellemes meglepetés volt ugyanakkor, hogy némi gyakorlás után gond nélkül kezeltem az érintésérzékeny felületeket, pedig a fejlesztők meglehetősen sok funkciót zsúfoltak ide, ami
Mindkét egységen két érintéssel indítható/szüneteltethető a zene, egy koppal a jobb oldalon növelhető, a bal oldalon pedig csökkenthető a hangerő, illetve telefon esetén szintén így fogadható, majd szakítható meg egy hívás. A jobb fülest nyomva tartva előre léptethetünk a számok között, és elutasíthatunk egy hívást, a bal oldalon ugyanez visszafelé léptetést jelent, és itt is adott a csörgés kinyomása. Ha pedig a bal oldalt háromszor egymás után érintjük meg, akkor aktiválható a virtuális asszisztens, de abból kiindulva, hogy a telefonálás hogyan működött, ezzel a lehetőséggel inkább már nem is próbálkoztam.
Basszustalanság
Az árkategóriához képest mind a kivitelezés, mind a funkciók felülteljesítették a várakozásaimat, viszont zenehallgatás közben kiderült, pontosan hol sikerült spórolni a gyártónak: a Hive Drops által biztosított hangélmény igencsak messze van a tökéletestől. A helyzet nem katasztrofális, hiszen a fülesek alapvetően tisztán szólnak, a teljesítménynek hála képesek kizárni a külvilágot (ez persze nem zajszűrést jelent), és torzulást is csak az amúgy már kifejezetten bántó, maximum hangerőn tapasztaltam.
Az viszont elég fájó, hogy a normális basszust biztosító komponenseket kispórolták a fülhallgatókból, de annyira, hogy a mély tartomány jelentős része elvész zenehallgatás közben. Helyette dobozszerű hangzást kapunk, mindent a magas hangok uralnak, és a középtartomány finomságai sem hallhatók.
Mindez nem ért meglepetésként, hiszen egy 15 ezer forintos terméktől nyilván nem várható olyan minőség, mint egy felsőkategóriás modelltől, de azzal mindenkinek tisztában kell lennie, hogy a relatíve alacsony ár most is komoly kompromisszumokkal jár, és ezeket itt a hangélmény terén kell megkötni.
Audiofil felhasználóknak ebből következően a Hive Drops rögtön kiesik a lehetséges jelöltek közül, ugyanakkor, ha valaki szeretné a vezeték nélküli fülhallgatókkal járó kényelmet, de nem akar 20–30 ezret, vagy ennél is többet költeni ilyen eszközre, annak a Niceboy megoldása életképes opció lehet, mert a tesztünk alapján megbízhatóan működik, és a kért árért cserébe teljesen reális, amit nyújt.