Windsorban rendezik a rövid pályás úszó vb-t, melyen a FINA Executive, azaz a sportág első számú döntéshozó testülete is ülést tart. A vezetők abban állapodtak meg, hogy 2017-ben, a budapesti világbajnokság idején esedékes kongresszusokon az alábbiakról kell majd szavazniuk a küldötteknek:
- az alsó korhatár bevezetése úszásban világbajnokságokon és olimpiai játékokon: a nőknél 14, a férfiaknál 15 évesen szerepelhetnek a felnőttek között az ifjú versenyzők;
- nyíltvízi úszásban a 18 foknál hűvösebb vízben legyen kötelező a triatlonosok által használt ún. wetsuitban úszni (18 fokos vagy annál melegebb vízben viszont ne lehessen ilyenben rajthoz állni);
- vízilabdában drasztikus változtatások vannak kilátásban: a férfiak is 25 méteres pályán játszanának, kisebb labdával; hét helyett hat játékos lehet egy csapatból egyszerre a vízben, egy csapat pedig 13 helyett 11 pólósból állna;
- a szinkronúszás neve megváltozhat művészi úszásra.
Gyárfás Tamás, a Nemzetközi Úszó Szövetség alelnöke bemutatta a budapesti világbajnokság alatt megjelenő napilap mutatványszámát, amely nagy tetszést aratott.
A legnagyobb érdeklődés a hazai vb-vel kapcsolatban az óriástoronyugró verseny lebonyolítása iránt mutatkozik, mely csodálatos környezetben, a Parlamenttel szemben, a Duna parton zajlik majd. A FINA-vezetés emellett örömmel fogadta, hogy megkezdődött a vb-jegyek értékesítése.
Gyárfás Tamás szerdán mondott le a MÚSZ-elnöki posztjáról, az úszóügy alakulását az alábbiakban foglaltuk össze:
Az előzmények:
- Gyárfás Tamás múlt november 15-én, kedden azt nyilatkozta, csendes a viszony az úszószövetség és Hosszú Katinka közőtt.
- Pár órával később az úszónő nyílt levelet írt, melyben lemondásra szólította fel a MÚSZ-elnököt.
- A szervezet szerdán tartott sajtótájékoztatót, ahol Gyárfás elmondta: felvetődött benne a távozás, ám végül meggyőzték, hogy maradjon.
- Gyurta Dániel a történet kapcsán a 24.hu-nak elmondta: sajnálja, hogy a sportág a botrányok miatt kerül egyre többször címlapra, és valóban nincs rend a magyar úszásban, de a sportolók minderről nem tudnak nyíltan beszélni. Abban bízik, hogy olyan döntések következnek, amelyek változást hoznak, és a személyes érdekekkel szemben az úszók érdekeit veszik majd figyelembe.
- Kapás Boglárka is csatlakozott Gyurtához, ő is közleményben írta, hogy nincs rend a sportágban.
- Szerda délután az MTI adta ki, hogy Hargitay Andrást Gyurta Dániel hívta fel, beszéljen vele a honlapunknak adott nyilatkozata kapcsán. Gyurta a kapitány szerint azt mondta, “nem kíván Katinkával közös álláspontra helyezkedni”.
- Az olimpiai bajnok mellúszó a közösségi oldalán rögtön reagált: sosem szorult arra, hogy egy harmadik fél szavakat adjon a szájába.
- A 400 gyorson rövidpályás világbajnok (2014, Doha) Bernek Péter nevében menedzsmentje, a Strongaa cég már konkrét vádakat fogalmazott meg.
- A korábbi négy válogatott úszóhoz csatlakozva a Verrasztó-testvérek, Evelyn és Dávid isközleményt juttatott el a Nemzeti Sportba, melyben jelezték, “megérett az idő a közös fellépésre, az úszók és a szövetség érdekeit is szem előtt tartó, szakmailag is a jelenkor igényei és kívánalmai szerint működő sportági konszenzus megteremtésére a feszültségmentes felkészülés érdekében”.
- A MÚSZ közleményben reagált a kritikákra, azt szeretné, ha a sportolók konkretizálnák (névvel vagy anélkül), hogy mivel érhetnének el az eddigieknél is jobb eredményeket.
- Czakó Csaba vezetőedző is csatlakozott Hosszúékhoz, ő is a sportágon belüli problémákról beszélt, arról, hogy vannak egyenlők és egyenlőbbek, ennek pedig olykor válogatott úszók isszák meg a levét.
- Kozma Dominik is csatlakozott a többi úszóhoz.
- Bár egyre több és egyre kellemetlenebb történetekbe keveredik, Hargitay András nem mond le a posztjáról.
- A szövetség korábban azt mondta, konkrétumokat akar. Bernek Péter képviselőitől megkapta.
- Hargitay András szerint Gyárfás Tamás sikergyáros, és mindenkinek magába kell szállnia.
- Czene Attila is nyíltan bírálta Gyárfás Tamást és az úszószövetséget.
- Itt pedig egy nyilatkozat Sós Csaba szakmai alelnöktől, aki bebizonyította, hogy a MÚSZ mennyire nem érti a problémát.
- Hargitay András visszautasította Czene Attila vádjait, szerinte nincs diktatúra a magyar úszásban. Ha Gyárfás Tamás beleszólna a munkájába, azonnal lemondana.
- Hétfőn kilenc úszó és egy edző közös állásfoglalást adott ki, melynek lényege, hogy már ne csak Gyárfás Tamás, hanem a Magyar Úszószövetség elnöksége is álljon fel, ergo gombolják újra a sportág vezetését.
- Az úszószövetség szerint tévúton járnak a feltüzelt versenyzők, és abban bíznak, hogy a világbajnokság végéig “elcsitulnak a fegyverek”.
- Biczó Bence is felsorakozott úszótársai mögé. Azt mondta: “Szeretnék csatlakozni a tegnap megjelent hivatalos közleményhez és válogatott sporttársaimhoz hasonlóan bízom egy igazságos, átlátható és egységes rendszer kialakulásában.”
Két edző mellett ő a kilencedik válogatott úszó. - A MÚSZ hitelrontásért bepereli Németh Zsolt egykori nyíltvízi szövetségi kapitányt, amiért azt állította egy tévés nyilatkozatában, hogy a szövetség megvásárolja a közgyűlési szavazatokat. Gyárfás Tamás, a MÚSZ elnöke szintén jogi lépéseket tesz Szabó József olimpiai bajnok ellen, aki a fullank.com internetes portálon fogalmazott meg pénzügyi vádakat ellene.
- 2016. november 30-án lemondott Gyárfás Tamás.