Az eladó nyaralók iránti erős érdeklődés az üdülőövezeti lakóingatlanokat már korábban is a befektetők céltáblájára tette, de most a kiadó nyaralók is ötéves keresleti csúcsot döntöttek. Ez a jelenség enyhítheti a bérlők közti versengést a nagyvárosok albérletpiacain, ami most kapóra jöhet az egyetemistáknak és főiskolásoknak – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
Nagyvárosból a tópartokra
Az idén, már a nyaralási szezon előtt, az év első hat hónapjában több mint 5 éves csúcsra emelkedett a kiadó nyaralóövezeti ingatlanok iránti kereslet. Ez javarészt a koronavírus-járványnak, azon belül a pandémia során elrendelt karanténnak, ezzel összefüggésben pedig a távmunka és home-office térnyerésének köszönhető. A felsőoktatási felvételi ponthatárok jövő heti kihirdetése után az albérletpiacra tartó diákoknak ez sokat segíthet, mert a keresettel rendelkező bérlők egy része a nagyvárosokból a nyaralóövezetekbe költözött. Emiatt a diákoknak nem kell a következő hetekben olyan éles konkurencaharcra számítani az egyetemvárosok albérletpiacain
– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Hozzátette, a nyaralótérségek közül főként a balatoni és a Velencei-tó melletti kiadó ingatlanok iránt ugrott meg a kereslet. 2016 első félévéhez képest a balatoni északi és déli parton is háromszorosára nőtt a kiadó lakóingatlanok iránti érdeklődések száma 2021 első hat hónapjában. A Velencei-tónál 500 százalékkal nőtt az elmúlt hat évben a bérelhető ingatlanok iránti érdeklődések száma.
Árak a Balatonról, a Velence-tóról és az egyetemvárosokból
Az ingatlan.com adatai szerint a Balaton északi partján lévő kiadó ingatlanok havi átlagos bérleti díja a kínálati piacon 280 ezer forintra rúgott július elején. Balatonfüreden például 295 ezer forintot tett ki. A déli oldalt 250 ezer forintos bérleti díj jellemezte, ezen belül a siófoki bérelhető ingatlanokat havi 225 ezer forintért kínálták a tulajdonosok. A Velencei-tó melletti térségben – Velencében és Gárdonyban – 190 ezer forintot tett ki a bérleti díj július elején. Miközben Budapesten az átlagos havi bérleti díj 140 ezer forintnál tartott ekkor. Igaz, a legjelentősebb kínálatot felvonultató, népszerű kerületek közül a XI.-ben és a XIII.-ben az átlagos bérleti díj magasabb volt az átlagnál, mindkét városrészben 150 ezer forintot tett ki.
A nagyobb egyetemvárosok közül Debrecenben 110 ezer, Szegeden több mint 102 ezer, Miskolcon 85 ezer, Pécsen pedig 95 ezer forint volt az átlagos bérleti díj.