Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén szerdán elfogadott állásfoglalás szerint veszélybe került a demokrácia Georgiában, írja az MTI.
Az állásfoglalás szerint a kaukázusi ország demokratikus folyamataiban tapasztalható visszaesés miatt Tbiliszi európai uniós csatlakozása is megtorpant. Az állásfoglalás kiemeli, hogy jóllehet Georgia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, a jelenleg kormányon lévő Georgiai Álom – Demokratikus Georgia párt egyre inkább a tekintélyelvűség felé sodródik, példaként pedig az LMBTQ-közösség jogai, illetve a sajtószabadság megnyirbálását, valamint a civil társadalom és a nem kormányzati szervek elleni fellépést említi.
Az elfogadott szövegben a képviselők kiemelik: nem történhet előrelépés az EU és Tbiliszi kapcsolataiban, amíg a kifogásolt törvényeket vissza nem vonják. Az EP-képviselők emellett átfogó vizsgálatot sürgetnek a tavaszi tüntetések részvevői elleni rendőri erőszakkal kapcsolatban, valamint felhívják a figyelmet az egyes grúz parlamenti képviselők nyilatkozatai nyomán kialakult, „gyűlölettel és félelemmel teli légkörre”.
Az állásfoglalás elítéli a kormánypárt alapítójának, Bidzina Ivanisvili milliárdos üzletembernek az ellenzéki pártok betiltását szorgalmazó megjegyzéseit, továbbá azokat a nyilatkozatait, amelyekben az „ellenzéket bűnöző politikai erőnek” nevezte. Mindemellett pedig felszólítja az EU-t és tagállamait, vonja felelősségre és vegye szankciók alá „mindazokat, akik részt vesznek Georgia demokráciájának aláásásában, beleértve Bidzina Ivanisvilit is”.
Az állásfoglalást 495 igen, 73 nem szavazat mellett fogadták el, 86 képviselő tartózkodott.