Ha valaki látta Giorgia Meloni arcát, amikor rápillantott a francia elnökre, illetve azt, ahogyan Emmanuel Macronnal kezet fogott a G7-ek legutóbbi, június közepén rendezett csúcstalálkozóján, annak nem lehet kétsége afelől, hogy mit gondolhat az olasz miniszterelnök az egyik legkomolyabb uniós tárgyalópartneréről. Igaz, a francia elnök egyúttal az egyik legfőbb riválisa is, hiszen két, egymással komoly küzdelmet folytató európai pártcsaládot irányítanak:
- Meloni az erősödőben lévő Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) szélsőjobboldali tömörülésének a vezéralakja,
- Macron pedig a liberális Renew pártcsalád legbefolyásosabb személyisége.
E két pártcsoport erősorrendje pedig épp a június 9-i európai parlamenti választásokon fordult meg: a Macron-féle Renew frakció az ECR mögé szorult, így immár Meloniék pártcsaládjáé lehet a harmadik legnagyobb frakció az EP-ben.
Meloni hazájában a Fratelli d’Italia (FdI, Olaszország Fivérei) nevű pártjával a 2022-es választásoknál is jobb eredményt ért el, Macron Újjászületés (Renaissance) pártja viszont Franciaországban kínos vereséget szenvedett a szélsőjobboldali Marine Le Pen Nemzeti Tömörülésétől. Macron emiatt előrehozott választásokat is hirdetett.
A konzervatív Meloni leginkább a terhesség-megszakítás kérdésén vitatkozott össze a liberális-konzervatív francia elnökkel a G7-csúcson. Állítólag Meloni akadályozta meg, hogy a csúcstalálkozó zárónyilatkozatában amerikai és francia javaslatra akár csak meg is említsék a szót, pláne nem pozitív összefüggésben, azaz a „biztonságos és legális abortusz” végképp kimaradt a szövegből. A BBC felidézi, hogy Francesco Lollobrigida olasz agrárminiszter – Meloni sógora – a G7-ek abortuszvitájában bedobta a „végső” érvet. A tárcavezető – aki a világhírű színésznő, Gina Lollobrigida másodunokaöccse – azzal jött elő, hogy „nem lett volna helyes” egy olyan csúcstalálkozó után a zárószövegben megemlíteni az abortuszt, amelyen maga a római pápa is részt vett.
Az agrárminiszter egyébként nemcsak a kormányban számít Meloni támaszának – a Fratelli d’Italiában is a elnöknő egyik legfőbb hívének tartják. Márpedig az FdI tovább erősödött az EP-választáson. Majdnem 29 százalékot szerzett, többet mint két éve, amikor 26 százalékos eredményével kormányt alakíthatott két másik jobboldali párttal, a Matteo Salvini vezette Ligával és a Silvio Berlusconi-féle Forza Italiával együtt. (Berlusconi tavaly elhunyt, Salvini viszont kormányfőhelyettes a Meloni-kabinetben.)
Persze Macront sem kell félteni: mindent megtesz, hogy az EU-n belül kellemetlenkedjen Meloninak. Az olasz kormányfő európai befolyását azzal próbálja gyengíteni, hogy a szintén olasz Enrico Letta exminiszterelnököt javasolja magas uniós posztokra. Lettával nyilvánvalóan Meloninak üzenne Macron, hiszen az olasz miniszterelnök fő ellenfele a legutóbbi választásokon éppen Letta volt, aki 2022-ben a balközép Demokrata Párt (PD) vezetőjeként pártját mindössze 19 százalékos eredményig tudta eljuttatni. Az idén viszont a PD egy új vezető, Elly Schlein főtitkár irányításával igen jó eredményt ért el: 24 százalékig jutott, így közelebb került az FdI-hez.