A fehérorosz hatóságok újabb internetes csatornákat nyilvánítottak szélsőségesnek azzal az indokkal, hogy a hatalom megdöntésére, tiltakozó megmozdulásokon való részvételre buzdítottak és zavart keltettek a társadalomban – jelentette be csütörtökön Minszkben Olga Csemodanova belügyminisztériumi szóvivő.
Közölte: május 18-án a minszki központi körzet törvényszéke a belügyminisztérium bűnözés és korrupció elleni igazgatósága által gyűjtött anyagok alapján döntés hozott arról, hogy a szélsőségesnek minősített médiaszervek listájára helyezi a Nas Dom, az Igor Makar és a Nas Dom TV Telegram-csatornákat, illetve az ugyanilyen elnevezésű YouTube-csatornákat.
A határozat szerint az említett csatornák működtetői videoanyagaikban és posztjaikban engedély nélküli tömegtüntetéseken való részvételre buzdítottak, politikai és ideológiai töltetű felhívásokat intéztek a hatalom alkotmányellenes úton való megdöntésére, és társadalmi ellentéteket szítottak az ország állampolgárai és az állami szervek képviselői között. Ezenkívül ezek a csatornák hozzájárultak az állami szervek törvényes munkájának akadályozásához, sértő kommentárokat közöltek – tette hozzá a szóvivő.
Ez már nem az első ilyen rendelkezés Fehéroroszországban, ahol a hatóságok március végén szélsőségesnek nyilvánítottak négy regionális Telegram-csatornát, akárcsak azok chatvonalát. A minszki hatalom célkeresztjébe került csatornákon az akkori minisztériumi közlés szerint „rendszeresen tettek közzé szélsőséges anyagokat, sértegették a bűnüldöző szerveket és az állami alkalmazottakat, a chatelők a társadalmi-politikai helyzet destabilizálása és az alkotmányos rend felforgatása érdekében rendszeresen tömeges rendbontásokra, vandál cselekményekre szólítottak fel”.
Ugyancsak csütörtökön a Veszna jogvédő központ arról tájékoztatott, hogy a pénzügyi bűncselekményekkel foglalkozó állami nyomozó hatóság vizsgálatot folytat Julija Csernyavszkaja, a TUT.by független hírportál egykori alapítójának özvegye ellen. (A portált 2000 októberében Jurij Zisszer üzletember, blogger alapította.) A hozzátartozói által keresett özvegy ügyvédje azt az információt kapta az illetékes hivataltól, hogy a Csernyavszkajával szemben nyomozati eljárást folytatnak. Csernyavszkaja szokásával ellentétben kedd reggel nem találkozott rokonaival, éppen aznap, amikor a hatóságok házkutatást végeztek a TUT.by központi szerkesztőségében és több regionális irodájában, és blokkolták az internetes hozzáférést a médium portáljához. A rokonok ezután érdeklődtek a biztonsági szerveknél, hogy esetleg letartóztatták-e Zisszer özvegyét.
A TUT.by kedden őrizetbe vett tucatnyi munkatársáról csütörtökön sem közöltek még újabb információkat, előző este még annyit lehetett tudni róluk, hogy továbbra is őrizetben maradnak. Hatósági közlés szerint nagymértékű adó- és járulékcsalás bűntettének gyanúja miatt indítottak büntetőjogi eljárást a médiavállalat több vezető alkalmazottja ellen.
Az EBESZ Parlamenti Közgyűlése emberi jogi bizottságának több tagja csütörtökön aggodalmát fejezte ki a portállal szembeni hatósági fellépés miatt.
Rendkívüli módon aggaszt bennünket a fehérorosz hatóságoknak az a döntése, hogy nemcsak bezárták a TUT.by internetes portált, hanem felszereléseket, dokumentumokat és számost mobiltelefont koboztak el. Megértjük, hogy az ilyen akció a feltételezett törvénysértésekre való válaszként született, de ez túlzott intézkedés, amely arról tanúskodik, hogy romlik Fehéroroszországban a tájékoztatási eszközök szabadságának a helyzete,
olvasható a nyilatkozatban, melynek aláírói azzal a követeléssel fordulnak a fehérorosz hatóságokhoz, hogy hagyjanak fel a független tájékoztatási fórumok üldözésével.
(MTI)