Nancy Pelosi házelnök a tervezettnél korábban hívja vissza a nyári szünetről az amerikai képviselőház tagjait, hogy szembeszegüljenek Donald Trump törekvéseivel, amelyek az amerikai posta (USPS) forrásainak elvonására és a levélszavazás megnehezítésére szolgálnak – mindezek kulcskérdések a novemberi elnökválasztás előtt, amikor a járvány miatt valószínűleg sokan választják majd a levélben szavazást.
A Guardian azt írja, hogy míg a demokrata többségű képviselőház ennek érdekében egy törvényről dönt majd, több állam is jogi lépéseket fontolgat azért, hogy a republikánus amerikai elnök – a próbálkozásai ellenére – ne tudja olyan szintre lecsökkenteni a posta tevékenységét, hogy az képtelen legyen rendesen elvégezni a szavazólapok eljuttatását a címzettekhez, illetve a választási bizottságokhoz.
Pelosi azt mondta, hogy az amerikaiak életét, a postai dolgozók megélhetését és az amerikai demokráciát is veszélybe sodorja Trump. Bernie Sanders szenátor egy vasárnapi tévéműsorban kijelentette:
Most azt látják, ahogy az amerikai elnök mindent megtesz annak érdekében, hogy keresztbe tegyen a választásoknak, és megnehezítse az embereknek a levélszavazást egy olyan korban, amikor a szavazók az életüket tehetik kockára azzal, hogy a sorban állnak a szavazófülkéknél.
Mint korábban megírtuk, a demokrata párti törvényhozók szerint Donald Trump úgy akarja bebiztosítani az újraválasztását, hogy kivérezteti a postát, ehhez pedig nemrég kinevezte Louis DeJoyt, akinek karcsúsítási lépései nem csak a postások túlmunkájának korlátozására terjedtek ki, de sok helyen leszerelték a postaládákat.
Pénteken a USPS főellenőre bejelentette, hogy vizsgálatot indít nemcsak a posta működését korlátozó forráselvonások miatt, de a potenciális összeférhetetlenség miatt is, mivel DeJoynak, egy a felesége által benyújtott pénzügyi bevallás szerint több millió dollárnyi részvénycsomagja van az állami postával rivális szállítmányozási cégekben és a nagyobb ügyfelek cégeiben is.
Trump ezzel egy időben egyszerre állt ki a republikánus párt gazdag támogatójaként ismert DeJoy mellett, illetve határolódott el a posta körül egyre súlyosbodó botránytól, amikor egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy nem tudja, mit csinál DeJoy, amióta júniusban kinevezték, nem beszélt vele a reformokról.
Trump tanácsadója szerint a posta nem áll készen
Eközben Steve Cortes, az amerikai elnök egyik tanácsadója a Fox televíziónak adott interjújában arról beszélt vasárnap, hogy szerinte a USPS nem áll készen a levélszavazásra és semmit nem lehet tenni a felkészítésére.
Az újságírónak arra a felvetésére, hogy a posta finanszírozásának megoldatlansága vajon nem olyan ügy-e az amerikai elnök számára, amelyben kompromisszumot köthetne a demokratákkal, a Fehér Ház tanácsadója nemmel válaszolt. Korábban ugyanis Donald Trump leszögezte: hajlandó aláírni egy olyan új gazdaságélénkítő csomagtervet, amely 25 milliárd dollárt biztosít a posta finanszírozására, amennyiben a demokraták bizonyos elemeket, így például az egyes tagállamoknak és településeknek nyújtandó összegeket kiveszik a tervezetből. A demokrata párti politikusok azonban ehhez eddig nem járultak hozzá. Trump javaslata élvezi a republikánus törvényhozók támogatását, akik azt állítják, hogy a demokraták a gazdaságélénkítő csomagtervvel akarják kihúzni a bajból a rosszul gazdálkodó, demokrata párti irányítású tagállamokat és településeket.
Nincs az a pénzmennyiség, amely elegendő lenne ahhoz, hogy a postaszolgálat az őszre felkészült lehessen a levélszavazásra,
szögezte le Steve Cortes. A Fehér Ház tanácsadója elmondta: a júniusi nevadai előválasztáson az egyik megyében a levélszavazáshoz kiküldött szavazócédulák 17 százalékát kézbesíthetetlenként küldték vissza a postához.
A Fehér Ház másik tanácsadója, Jason Miller az ABC televízió szokásos vasárnapi heti politikai vitaműsorában a New Yorkban tartott előválasztás késedelmeit hozta fel a levélszavazás hátrányainak alátámasztására. Mint mondta, több mint egy hónap kellett az egyik jelölt, a demokrata párti Carolyn Maloney győzelmének megállapításához. A levélszavazás másik hátrányának érzékeltetésére példát hozott a New Jerseyben tartott előválasztásról is. Ebben a keleti parti tagállamban Gurbir Grewal igazságügyi vezető büntetőpert indíttatott Paterson városban négy ember, köztük két önkormányzati tisztségviselő ellen, mert több száz szavazócédulát találtak félretéve egy postaládában. Grewal akkor közleményt adott ki, amelyben kiemelte: „a vádemelés egyértelmű üzenet: aki megpróbálja meghamisítani a választást, azt felelősségre fogjuk vonni”.
Kiemelt kép: JIM WATSON/AFP