Hosszú cikkben elemezte a 444, hogy valóban kizárhatják-e a Fidesz-KDNP-t az Európai Néppártból (EPP). Ez azért merült fel a korábbiaknál is élesebben, mert a szokásosnál nagyobb felháborodást keltett a magyar kormány új plakátkampánya a az Európai Néppártban: a néppárti Európai Bizottság-elnököt, Jean-Claude Junckert és Soros Györgyöt szerepeltető kampánytermékek sok befolyásos konzervatív politikusnál is kiverték a biztosítékot.
A cikkből kiderül, hogy a fajsúlyos néppártiak csak szavakban kemények egyelőre a Fidesszel szemben, és ugyan már egyre több párt akarja kirakni a Fideszt az EPP-ből, de ezek kevés képviselőt adnak a frakciónak, tehát gyengének számítanak.
Az EPP EP-frakciója 50 pártja közül mostanra kilenc párt állt be a mögé a kezdeményezés mögé, hogy a Fideszt kizárják a pártszövetségből. Ezt az eljárást elég öt országból hét pártnak kezdeményeznie, és mivel a 444 cikke szerint mostanra már két-két belga és svéd, továbbá egy-egy finn, görög, holland, luxemburgi és portugál párt csatlakozott az akcióhoz (és talán egy dán párt is beszáll), az eljárásnak el kell indulnia.
Az EPP nagyobb pártjai viszont kivárnak: szavakban többször elítélték Orbánékat, de a kizárással kapcsolatban nem nyilatkoztak határozottan egyik pártból sem. A végső döntésben sokat számít a német CDU szava, hiszen nem csak az EU leggazdagabb országának kormánypártjáról van szó, hanem az EPP vezető erejéről is.
Állítólag a magyarok itt megígérték, hogy március 15-e után leveszik a junckeres-sorosos plakátokat, amelyekből a balhé lett: egyrészt azért, mert Junckert néppárti, másrészt azért, mert olyan hazugságokat írt a kormány a plakátra, amelyeket példátlan módon az Európai Bizottságnak többször kellett már cáfolnia.
Sok témában vita van köztünk, de sok minden össze is köt, és több esély van Orbán megjavítására, ha a közösségen belül hatunk rá
– ezt még február elején nyilatkozta a CDU új elnöke, Annegret Kramp-Karrenbauer. A mostani berlini találkozón viszont keményebbek lehettek a magyar Fidesz küldöttjeivel, mert a CDU-s Manfred Weber, az EPP frakcióvezetője, és EB-elnökjelöltje is karcosabban fogalmazott az eddigieknél.
Március 20-án ülésezik legközelebb az EPP legfontosabb döntéshozó testülete, a politikai közgyűlés, amely a tagok felvételéről és elutasításáról határozhat. Elképzelhető forgatókönyv lehet, hogy nem a kizárásról, hanem felfüggesztésről szavaznak csak. Hasonló a baloldalon már megtörtént egyszer, amikor az európai szocialisták 2006 és 2008 között felfüggesztették a szlovák Smer tagságát.
Németországi nyilatkozóitól úgy tudja a 444, hogy a probléma megoldása vizsgafeladat a CDU új pártelnökének, Angela Merkel kiszemelt utódjának, a német politikában AKK-nak becézett Annegret Kramp-Karrenbauernek, akinek ez az első komolyabb nemzetközi ügye. Információik szerint
Összefoglalva: komoly bajban van most a Fidesz, de egyelőre csak a kisebb, gyengébb EPP-pártok álltak ki ellenük határozottan. A nagyok, élükön a CDU-val még kivárnak, márpedig a döntés lényegében az ő kezükben van. Ami a döntést befolyásolhatja, hogy hogyan mérik fel, a Fidesz kirúgása a májusi EP-választás előtt árt vagy használ-e a Néppártnak. Illetve szintén fontos szempont, hogy az EP más nagy pártcsaládjai koalíciót kötnének-e a választás után úgy az EPP-vel, hogy a Fidesz is tag marad, ugyanis csak így kerülhet konzervatív politikus nagy európai intézmények élére.
Kiemelt kép: Christof STACHE / AFP