Alig öt napja létezik, de lassan már négyezer külföldi magyar számára szolgál amolyan információs csomópontként a nemrég indult magyarországi tüntetésekkel kapcsolatban a „Hazajöttünk túlórázni” Facebook-csoport.
Sokan a csoporton keresztül találtak egymásra saját városukban vagy régiójukban, ezzel is katalizálva a külföldi magyar közösségek politikai szerveződését. Az elmúlt napokban tizenegy európai városban szerveződött szimpátiatüntetés a magyarországi tüntetésekhez kapcsolódva és a napokban további demonstrációk várhatók.
Benedek Márton, a csoport egyik koordinátora a 24.hu megkeresésére elmondta, a megfélemlítésre játszó magyarországi politikai közeg abszolút ellentétekén tudatosan nyíltan működik ez a csoport, ahol a tagok szabadon ütköztethetik véleményüket a magyarországi tüntetéssorozattal kapcsolatban. Idáig csak elenyésző példák voltak nyíltan uszító vagy félelemkeltő üzenetek megjelenésére.
Arról is beszélt, örül neki, hogy a közösségszervezés mellett igazi önkéntes munkára sarkallta a csoport működése több tagjukat is.
Egyik tagunk például lefordította az ellenzék ötpontos követelését négy nyelvre, amelyhez más tagok hozzáadták saját fordításukat másik négy nyelven. Következő lépésként a Twitteren szeretnénk az ellenzéki követeléseket összesen nyolc nyelven terjeszteni
– mondta Benedek.
Létre is hoztak már egy központi Twitter-fiókot a csoport nevében, amelyen keresztül informálni tudják a magyar és külföldi hírügynökségeket a külföldön szerveződő magyar szimpátiatüntetésekről.
Cavalli Edina, a csoport egyik tagja lapunknak arról beszélt, a lefordított öt pontot a tervek szerint minél több nemzetközi médiumnak, politikusnak és EP-képviselőnek el akarják küldeni. Többen pedig szórólapon osztogatják a követeléseket a szolidaritási tüntetések alatt.
Ez az a petíció ugyebár, amit az ellenzéki politikusok vasárnap megpróbáltak élő adásban felolvasni a köztévében, sikertelenül.
Kiemelt kép: Farkas Norbert / 24.hu