Ezt az Egyesült Államok védelmi minisztériumának szóvivője, Peter Cook közölte, hozzátéve, hogy a drónokat Afganisztán és Pakisztán határvidékén vetették be Aktár Mohamed Manszúr likvidálására. A támadást engedélyezte Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke. A Pentagon egy tisztségviselője közölte, hogy az akcióról tájékoztatást kapott mind Pakisztán, mind Afganisztán, de azt nem fedte fel, hogy előzetesen, vagy csak utólag.
Peter Cook kitért arra, hogy Manszúr mekkora fenyegetést jelentett az afgán és az amerikai erőkre, valamint a helyi polgári lakosságra, személye pedig egyúttal gátolta az afgán földön régóta húzódó konfliktus politikai megoldását.
Manszúr akadályozta az Afganisztán kormánya és a tálibok közti megbékélést, mert megtiltotta a tálib vezetőknek, hogy részt vegyenek az afgán kormánnyal folytatott béketárgyalásokon
– mondta a szóvivő. Hozzátette, hogy a dróncsapás eredményét még elemzik, a további részletekről később adnak tájékoztatást.
Tagadják Manszúr halálát
Az afgán urdu televízió jelentése szerint azonban nem Manszúr molla halt meg a dróncsapásban, hanem egy taxisofőr és az utasa. A televíziócsatorna közlése szerint a holttesteket a határ közelében lévő dél-pakisztáni város kórházába szállították. Egy, a Reuters hírügynökségnek nyilatkozó tálib parancsnok is cáfolta a szélsőséges mozgalom vezetőjének halálát. A tálib parancsnok, aki elmondása szerint közel áll Manszúr mollához, emlékeztetett: nem ez az első alkalom, hogy a vezető halálhírét keltik.
Tavaly decemberben sajtóforrások arról számoltak be, hogy a tálibok vezetője nagy valószínűséggel életét vesztette a pakisztáni Kvettában egy lövöldözés során.
Aktár Mohamed Manszúr 2015-ben lett a tálibok vezetője, miután nyilvánosságra került, hogy Omár molla már két évvel korábban meghalt – az afgán hírszerzés szerint – a pakisztáni Karacsi egyik kórházában . Manszúr korábban Omár molla közvetlen munkatársaként, helyetteseként tevékenykedett, és a tálibok közlekedési minisztereként tartották számon.