Az autokratikusan kormányzó magyar miniszterelnöknek, vagyis Orbán Viktornak tehetsége van ahhoz, hogy kilógjon a sorból, de az Európai Unió minduntalan próbálja őt visszarángatni az EU-s szerződésekre hivatkozva – írja elemzésében az ausztrál The Sydney Morning Herald című lap.
A szerző Paul Taylor emlékeztet, hogy az Európai Bizottság (EB) elnöke, Jean-Claude Juncker bár viccnek szánta a “Helló diktátor!” köszöntést a múlt hónapban rendezett rigai csúcson, Orbán hívei kiakadtak a rendhagyó tisztelgésen.
Juncker egyik név nélkül nyilatkozó segítője szerint, aki többi közt az EU-s szerződésekben foglaltakat, így a polgári szabadságjogok betartását is felügyeli, az EB elnöke figyelőlistára tette a magyar kormányfőt.
Ám Orbán ezeket az erősfeszítéseket minduntalan kikerülte, és a korábban meglévő kétharmados parlamenti többségével például új alkotmányt vert keresztül a törvényhozáson. Mindezt annak ellenére, hogy uniós kollégái óva intették őt, hogy minősített többségét felhasználja – írja a szerző.
A legrosszabbat sikerült
A cikk idézi Viviane Redinget, az EU igazságügyi biztosát, aki egyszer úgy nyilatkozott, hogy a legrosszabbat sikerült megakadályoznia Magyarországon. Bár ez nem változtatott a magyar miniszterelnök nacionalista irányvonalán, a bíróságok és az adatvédelmi hatóság függetlenségét sikerült megőrizni.
Taylor azt írja, Orbánt és pártját, a Fideszt európai pártcsaládja a Néppárt védte meg eddig az unióban a komolyabb támadásoktól. És bár informálisan szó volt arról, hogy szakítanak a magyar kormánypárttal, eddig ez nem következett be.
Ráadásul a kapcsolat lehetőséget biztosít a komolyabb befolyással rendelkező konzervatív kormányfőknek arra, például a német Angela Merkelnek, hogy közvetlenül is nyomást gyakoroljanak Orbánra.
Az atomcsapás még messze van
Az Amnesty International uniós irodájának vezetője szerint Magyarország szavazati jogát csak a végső esetben függesztenék fel. Az EU kezében ez az “atomcsapás” a tagokkal szemben – szemléltette Iverna McGowan az opció jelentőségét.
Ráadásul, mint a cikk kitér rá, továbbra is kísért az osztrák radikális vezér, Jörg Haider emléke, akivel szemben hatalomra kerülésekor bojkottot hirdetett Franciaország, ám ez csak a további erősödéséhez vezetett. Később az is kiderült, hogy Haider intézkedései nem ütköztek az uniós jogszabályokba.
Taylor szerint Frans Timmermans bizottsági alelnökre vár a feladat, hogy Orbánt megregulázza. A politikus leszögezte: a választási győzelemre és a gazdasági sikerekre történő hivatkozás sem akadályozza meg az EU-t abban, hogy a jogállamiságot vizsgálják. A szakértők viszont úgy vélik, az EU-nak gyenge eszközei vannak erre – zárul az elemzés.