Ausztrália követelte hétfőn, hogy vizsgálják ki a két állampolgárát kábítószer-csempészetért halálra ítélő indonéz bírók elleni korrupciós vádakat még a kivégzések végrehajtása előtt. Julie Bishop ausztrál külügyminiszter szerint a két férfit, a 33 éves Myuran Sukumarant és a 31 éves Andrew Chant addig nem végezhetik ki, amíg az indonéz legfelsőbb bíróság etikai bizottsága (igazságügyi bizottság) ki nem vizsgálja a bírók elleni vesztegetési vádat, és a bírók ügyében az alkotmánybíróság ítéletet nem hoz.
A két ausztrál férfit és hét másik külföldit, valamint egy indonéz állampolgárt az indonéz főügyész hivatala vasárnap értesítette arról, hogy napokon belül, legkorábban kedden végrehajtják kivégzésüket.
A Fairfax Media ausztrál hírportál szerint a két elítélt indonéz ügyvédje, Muhammad Rifan azt mondta, a büntetőbírók egymillió rúpia (21,5 millió forint) kenőpénzt kértek azért cserébe, hogy 20 évnél rövidebb időtartamú szabadságvesztésről szóló ítéleteket hozzanak a drogcsempészek ellen. Ezek az ügyletek azonban meghiúsultak, mert – mint a bírók később bevallották – magasabb szintű bírósági körökből és a kormány részéről is halálbüntetések kiszabására utasították őket. A bírók viszont állítólag ezután még több pénzt kértek, csak éppen a vádlottaknak nem állt módjukban azt kifizetni – állítja az ügyvéd.
Az indonéz igazságügyi bizottság hétfőn azt közölte, hogy a korrupcióval kapcsolatos vádak nincsenek hatással a két ausztrálra kimondott halálos ítéletre. A jakartai kormány hétfőn közölte: bizonyítékokra van szüksége Ausztráliától a korrupciós vádakat illetően. Feltették a kérdést, hogy Canberra miért nem tette szóvá azokat már évekkel korábban.
A két ausztrált 2006 februárjában ítélték halálra. Ők irányították azt a kilenc ausztrálból álló bűnbandát, aminek a tagjait 2005 áprilisában őrizetbe vették, mert több mint nyolc kiló heroint akartak az indonéziai Bali szigetéről Sydneybe csempészni. Az indonéz főügyész szerint a kivégzéséről vasárnap értesített tíz elítélt közül kilencnek, köztük a két ausztrálnak kimerültek a jogi lehetőségeik, míg egy francia állampolgárnak a kegyelmi kérvényéről várhatóan hétfőn dönt a legfelsőbb bíróság. A kivégzést a Nusakambangan sziget szigorúan őrzött börtönében hajtják végre.
Julie Bishop külügyminiszter és Tony Abbott ausztrál kormányfő hétfőn is folytatta a nyomásgyakorlást az indonéz hatóságokra mondván, még mindig nincs késő ahhoz, hogy Jakarta módosítson álláspontján. Indonéziában rendkívül szigorúan büntetik a drogcsempészést, és gyakran végeznek ki csempészeket. Több mint 130 ember van a halálsoron, többnyire kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt, mintegy harmaduk külföldi állampolgár.