“Vallási és kulturális fanatizmussal” vádolta meg csütörtökön a török kormány az Európai Parlamentet amiatt, hogy az unió előző nap elfogadott határozatában felszólította Ankarát, ismerje el az örmény népirtás tényét.
A török külügyminisztérium szokatlanul éles hangnemű bírálatában azt írta, hogy az EP “újra megpróbálná átírni a történelmet az 1915-ös eseményekről”.
A tárca szerint az uniós parlament híres arról, hogy akadályozni akarja a Törökország és EU közötti kapcsolatok fejlődését. A minisztérium azt tanácsolta az EP-képviselőknek, hogy inkább azokkal a rémtettekkel foglalkozzanak, amelyeket saját országuk követett el az első és második világháború idején.
“Mi nem vesszük komolyan azokat, akik elfogadták ezt a történelmet és igazságot megcsonkító határozatot” – olvasható a tárca közleményében. Az uniós polgárok 42 százalékos részvételi aránya a tavalyi választásokon pedig már sejteti azt a helyet, amelyet ez a parlament az EU politikai kultúrájában elfoglal, írták.
Az EP szerdán elfogadott határozatában többek között arra ösztönözte Törökországot, hogy az “örmény népirtás századik évfordulójával kapcsolatos megemlékezést tekintse lehetőségként a saját múltjával való megbékélésre”.
1915 és 1917 között főleg a mai Törökország területén az Oszmán Birodalom tömegével gyilkolta meg az örmény lakosságot, amit mindezidáig 22 ország ismert el hivatalosan népirtásként. Törökország a mai napig következetesen visszautasítja, hogy a történteket népirtásnak nevezzék, holott a mintegy két évig tartó művelet során legalább egymillió, örmény források szerint 1,5 millió örmény halt meg a deportálások, halálmenetek és tömeggyilkosságok során.
Recep Tayyip Erdogan török államfő szerdán kategorikusan elutasította, hogy eleget tegyen az EP kérésének, és már korábban lényegtelennek minősítette az uniós testület véleményét.