Nagyvilág

Lövöldöztek is, hogy ne vizsgálhassák a maláj gépet

Nem engedték meg a kelet-ukrajnai szakadárok vasárnap a maláj utasszállító katasztrófájának helyszínén dolgozó ausztrál szakértőknek, hogy drónnal, azaz pilóta nélküli repülőgéppel kutassák át a területet, ahol szerteszét szóródtak a gép roncsai, az áldozatok testi maradványai és személyes tárgyai.

Az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) közleménye szerint ezt a szintén a helyszínen tevékenykedő EBESZ-szakértők jelentették. Azt is közölték, hogy vasárnap félbe kellett szakítaniuk munkájukat a külföldi szakértőknek, mert a helyszíntől két kilométerre lövöldözés tört ki.

Az RNBO a drón használatának tilalmát úgy értékelte, hogy a szeparatistáknak “nem érdeke a katasztrófa körülményeinek mindenre kiterjedő, objektív vizsgálata”.

“A pilóta nélküli repülőgép alkalmazása lehetőséget teremhetett volna arra, hogy egyszerre nagy területet nézzenek át, és új bizonyítékokra bukkanjanak” – húzta alá a tanács. A testület szerint a drón szintén rögzíteni tudta volna, mekkora területet és hol aknáztak alá a szakadárok, hol vannak az állásaik, valamint azt is, hogy a tűzharcot, amely miatt félbe kellett hagyniuk munkájukat a szakértőknek, valójában a szeparatisták színlelték.

A holland szakértői csoport vezetője eközben vasárnapi sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy egy vonatvagon a maláj gép áldozatainak személyes tárgyaival még mindig a szakadárok ellenőrzése alatt, Torez környékén vesztegel. Volodimir Hrojszman miniszterelnök-helyettes – aki egyben a Boeing 777-es lezuhanásának okait vizsgáló ukrán állami bizottság vezetője – egy pénteki sajtótájékoztatóján felszólította a szakadárokat, hogy mihamarabb juttassák el a vagont az ukrán fegyveres erők által ellenőrzött területre.

A maláj nemzeti légitársaság Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó Boeing 777-es gépe Donyeck megyében, a Torez városától nem messze lévő Hrabove településnél, oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területen zuhant le július 17-én.

A gépen tartózkodók közül senki sem élte túl a katasztrófát, mind a 298-an meghaltak. A maláj utasszállítót feltehetően rakétával lőtték le. Erre utalnak Kijev szerint a fekete dobozok adatai, amelyek szerint egy felrobbant rakéta repeszei által okozott erős nyomáscsökkenés miatt zuhant le a repülőgép. Kijevi és nyugati feltételezések szerint a szeparatisták lőhették le az utasszállítót tévedésből, mert ukrán katonai gépnek vélték.

Felülkerekednek az ukrán erők

A Kijev által terrorellenesnek nevezett hadművelet megindítása óta a szakadárok által ellenőrzött terület 75 százalékát foglalták vissza az ukrán fegyveres erők, azaz jelenleg mindössze a korábbi terület egynegyede van a szeparatisták megszállása alatt – jelentette ki vasárnap kijevi sajtótájékoztatóján Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője.

Közben a “terrorellenes művelet” sajtóközpontja arról adott hírt, hogy több mint 300 személyt vettek őrizetbe – köztük 11 orosz és egyéb állampolgárságú külföldit -, akit a szakadár “népköztársaságok” által elkövetett “terrorcselekményekben” való részvétellel gyanúsítanak.

Kijev szerint az orosz-ukrán határ túloldalán – 30-40 kilométeres övezetben – egyre nagyobb katonai erőt összpontosít Moszkva. A legfrissebb jelentések szerint észleltek egy 34 páncélozott járműből álló egységet “békefenntartó jelzéssel” a brjanszki területnek az ukrán határhoz közeli térségében. A kurszki területre pedig átvezényelték az orosz fegyveres erők egyik helikopteres dandárját.

Az RNBO közölte, hogy az éjjel a szeparatistáknak tíz harckocsival sikerült átjutniuk Oroszországból Ukrajnába a határ egy átmenetileg nem ellenőrzött szakaszán, a katonai járművek jelenleg Donyeck felé tartanak.

Az ukrán határőrszolgálat vasárnap kiadott közleményében továbbra is feszültnek nevezte az ukrán-orosz határ menti térségben kialakult helyzetet. A határőrség szerint a szakadárok egyszerre támadják gépfegyverekkel, aknavetőkkel, és tüzérségi fegyverekkel a terrorellenes erőket, valamint rendszeresen átlőnek az orosz határon provokációs céllal, hogy utána az ukrán hadseregre kenjék a felelősséget. Az orosz hírszerzés drónjai pedig folyamatosan megsértik Ukrajna légterét.

Ukrán értesülések szerint előző nap önjáró aknavető rendszerekkel egy 65 vasúti kocsiból álló katonai szerelvény érkezett Oroszországból a fehéroroszországi Homel városába, amely az ukrán határtól mintegy 45 kilométerre fekszik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik