Nagyvilág

Háborút vizionál a krími népszavazással Putyin volt tanácsadója

Az ukrán hatóságoknak meg kell akadályozniuk a március 16-i Krími népszavazást, különben a régió katonai támaszponttá válik, és a világ a harmadik világháború szélére sodródik - jelentette ki pénteki kijevi sajtóértekezletén Andrej Illarionov, az orosz elnök volt tanácsadója az MTI tudósítása szerint.

Illarionov szerint hiba abban reménykedni, hogy a referendumot követően valamilyen kompromisszum alakul ki. Az ukrán hatóságoknak a hátralevő 40 valahány órában ki kell gondolniuk, miképpen hiúsítsák meg a népszavazás megtartását, mert különben erőszakspirál alakulhat ki. A népszavazással háború kezdődhet, éppen ezért szükséges megakadályozni az orosz és az ukrán nép háborúját, és – mint fogalmazott – “nem csak az övékét”.

Hozzátette, döntést kell hozni a Krímben maradt ukrán katonák kimenekítéséről, akiket most ostromgyűrűbe zárva tartanak, és akik a háborús cselekmények kirobbanása után hadifoglyokká válhatnak.

Illarionov a Krím sorsáról szólva arra figyelmeztettet, ha ott harci cselekmények robbannak ki, akkor etnikai tisztogatások kezdődnek, amelyek elszenvedői nemcsak a tatárok és az ukránok, de a területen élő tősgyökeres oroszok is lesznek. A Krím egésze katonai támaszponttá válik, működéséhez nem lesz szükség arra a 2,5 millió emberre, aki jelenleg a félszigeten él.

Az egykori orosz elnöki tanácsadó óva intette az ukrán hatóságokat attól, hogy egy ilyen helyzetben elzárják a víz- és áramellátást, mert az csak felgyorsítja az etnikai tisztogatások bekövetkeztét. Főképpen azért, mert az a sík területeken élőket, leginkább a tatárokat és az ukránokat sújtaná.

Oroszország próbálkozásairól, hogy a “megszállást” kiterjessze Ukrajna déli részére, a tanácsadó úgy vélekedett, hogy az ukrán hatóságoknak nem szabad késlekedniük a határok teljes lezárásával Oroszországgal. A válság diplomáciai rendezéséről szólva Illarionov kételkedett abban, hogy az orosz-ukrán viszony normalizálását Washington vagy Európa el tudja érni.

“Az ukrán nép védelmének kérdését nem Washingtonban vagy Európában tárgyalva, hanem itt, Kijevben lehet elérni” – tette hozzá. Magyarázata szerint amíg Ukrajna nem mutat hajlandóságot arra, hogy katonailag szembeszálljon az agresszorral, addig a NATO országok, az 1994-es budapesti memorandum aláírói – az Egyesült Államok és Nagy-Britannia – nem nyújtanak katonai neki támogatást.

Az orosz politológus kiemelte, hogy Ukrajna legfőbb szövetségese a putyini rendszerrel szemben az orosz nép. Ezt a népet most “elbutítják és hamis érvekkel győzködik, de Ukrajnának kell kimutatnia az orosz hatóságok álnok és hazug jellegét” – fogalmazott az egykori orosz elnöki tanácsadó.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik