A Szicíliától délre fekvő Lampedusa-sziget térségében múlt héten csütörtök hajnalban gyulladt ki és süllyedt el egy afrikai menekülteket szállító embercsempészhajó.
A vízbefúltak száma elérheti a 360-at is. A pontosabban meg nem állapítható adatok szerint 480-520, főként szomáliai és eritreai menekült volt a hajón, amely Líbiából indult. Mindössze 155 ember élte túl a szerencsétlenséget.
A szerencsétlenség akkor történt, amikor a fedélzeten jelzőtüzeket gyújtottak, hogy láthatók legyenek a kereskedelmi hajók számára. A hajón lévő fűtőolaj tüzet fogott, ettől gyulladt ki és süllyedt el a vízi jármű. Két halászhajó vette észre a lángokat, és riasztotta a parti őrséget, az pedig mentőhajót küldött a helyszínre. Helikopterek is érkeztek oda.
Az erőszak miatt több a menekült
Amióta fokozódik az erőszak Szíriában és Egyiptomban, jelentősen megnőtt azoknak a menekülteknek a száma, akik vállalják a veszélyes hajóutat Lampedusába és Szicíliába. A kis Lampedusa Afrikához közeli fekvése miatt – Tunézia partjai csak 130 kilométerre vannak – hosszú évek óta Európa kapuját jelenti a csónakon, hajón érkező menekültek számára.
Az Európába vezető úton az elmúlt tíz évben 6200 ember vesztette életét a Fortress Europe nevű segélyszervezet becslései szerint. A legdrámaibb év 2011. volt, akkor 1800-an vesztek a tengerbe.
Megelőznék a tragédiát
Politikai lépéseket, nagyobb erőfeszítést sürget az uniós tagállamok részéről az Európai Bizottság csütörtökön kiadott közleményében, amelyben a brüsszeli testület egyúttal megrendülésének ad hangot és részvétét fejezi ki a hajóbaleset miatt.
A Cecilia Malmström belügyi biztos által jegyzett közleményben a bizottság annak érdekében sürgeti a tagállami intézkedéseket, hogy megelőzhetőek legyenek az ehhez hasonló tragédiák. Szolidárisnak kell lennünk a migránsokkal és azokkal az országokkal is, amelyek mind nagyobb bevándorló embertömeggel kénytelenek szembenézni – áll Malmström nyilatkozatában.
Brüsszel szerint a balesetek úgy előzhetőek meg, ha egyrészt azonosítani lehet az ilyen hajókat, és baj esetén gyorsan segítséget lehet nyújtani nekik, amiben a decemberben induló úgynevezett EUROSUR rendszer is segíthet, másrészt ha sikerül hatékonyabban fellépni azok ellen a bűnözők ellen, akik számára jól jövedelmező tevékenység, hogy több száz ember életét kockáztatva, kicsi, túlzsúfolt és rossz állapotú hajókon igyekeznek az EU területére juttatni a reményvesztetté vált menekülteket.