„Általában meg kell állapítani, hogy (a rendőrség) optimálisan lépett fel, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy erre a nyári szabadságok idején került sor, ráadásul pénteken késő délután” – mondta perének pénteki tárgyalásán a fanatikus iszlámgyűlölő. Breivik tavaly július 22-én egy pokolgépes merénylettel és egy fegyveres támadás során 77 embert, többségében tinédzsert ölt meg Oslóban, illetve az Utoya szigetén rendezett munkáspárti ifjúsági táborban.
A tárgyaláson rendőrök is tanúskodtak, akiknek a túlélők és az áldozatok egyik ügyvédnője több kérdést tett fel azzal kapcsolatban, hogy miért jelentek meg jelentős késéssel a szigeten. Breiviknek több mint 70 perce volt a gyilkosságok elkövetésére, mielőtt a terrorelhárítók őrizetbe vették, annak ellenére, hogy a tömeggyilkos maga hívta ki a rendőröket, és hajlandó volt feladni magát. Mivel senki nem jelent meg, folytatta a lövöldözést.
A rendőrségi műveletet ért kritikus kérdések özönét végül a bíróság elnöke leállította. Az ügyvédnő azonban a tárgyalás után úgy nyilatkozott, hogy „nem nyugszik bele”, hogy a bíró félbeszakította kérdéseit.
Ugyancsak a pénteki tárgyaláson számolt be a 22 éves Adrian Pracon arról, hogyan maradt életben. Éppen a parton volt, térdig a vízben, amikor Breivik rátalált. “Farkasszemet néztünk, olyan volt, mintha hosszan értékelné a helyzetet. Amikor elfordult, nagyon elszántnak tűnt, szinte katonaként viselkedett” – mesélte el a tanú. Breivik leengedte fegyverét, majd távozott. Később azonban visszatért, és vállon lőtte Pracont, feltehetőleg a fejére célzott.
Breivik korábban előadta saját verzióját. Eszerint azért hagyta Pracont egyedül, mert szélsőséges kinézete volt, saját magára emlékeztette.
Az előreláthatólag június végéig tartó per rendőrök és Breivik volt barátainak meghallgatásával folytatódik.