A júliusi felvételi vizsgák során a női jelentkezők dolgozatainak pontszámait egy meg nem nevezett “korrekciós tényezővel” fogják növelni, hogy esélyegyenlőséget teremtsenek a nemek között – közölte Karin Gutierrez-Lobos, a bécsi orvosi egyetem oktatásügyi rektorhelyettese.
Az intézkedés bevezetésével előfordulhat, hogy egy, a vizsgán gyengébben teljesítő nő megelőzzön egy jobb dolgozatot író férfit.
A rektorhelyettes szerint a cél nem a nők előnyben részesítése, hanem hátrányos helyzetük kiegyenlítése. Az intézkedést egyelőre próbajelleggel vezetik be, a gyakorlat rendszeresítéséről az idei eredmények értékelése után döntenek majd.
A nemek arányának kiegyenlítése céljából a bécsi intézmény az innsbrucki és grazi orvosi egyetemekkel közösen jelenleg is dolgozik egy új, végleges felvételi eljárás kialakításán. Az utóbbi két egyetemen a bécsivel ellentétben azonban egyelőre nem fogják külön kritériumok szerint értékelni a férfi és női jelentkezők dolgozatait.
Tavaly a bécsi egyetemre jelentkezők 56 százaléka nő volt, de a felvetteknek csak 43 százalékát tették ki a gyengébbik nem tagjai. Az egyetem hallgatói önkormányzata közleményében “mindkét nemet diszkriminálónak” nevezte a lépést. A diákok érdekképviselete vizsgálja, hogy az intézkedés megfelel-e a törvényi előírásoknak. A sajátos felvételi eljárásról egyeztetések folynak a három érintett orvosi egyetem képviselői és az oktatási, valamint a tudományos-kutatási minisztérium között. Ugyanakkor “a felvételi eljárás konkrét megválasztása alapvetően az egyetemi autonómia része” – közölte a minisztérium főtitkára.