A harminc sátorból álló tábort eddig létezett formájában 2010 tavaszán alakították ki a londoni Parlament-téren, ahol már 2001 óta táboroztak aktivisták, akik az afganisztáni beavatkozás, majd a guantánamói börtöntábor, 2003-tól pedig az iraki háború, és általánosságban minden fegyveres intervenció ellen demonstráltak. Az eredeti tábor kezdeményezője, Brian Haw veterán békeaktivista, aki tíz évet töltött a téren, tavaly rákbetegségben elhunyt, de követői a helyszínen maradtak.
Ez volt a világ leghosszabb ideig tartó folyamatos béketüntetése.
Eltávolításukra több kísérlet is történt. Tavaly – miután a londoni városháza erre engedélyt kapott a felsőbíróságtól – a hatóságok már le is bontották a tér gyepén felvert tábort, a tiltakozók azonban rögtön újraépítették a sátrakat a füves területet körülvevő járdán, amely a Westminster kerület kezelésében van, és így a londoni közgyűlés kilakoltató határozata arra nem vonatkozott.
A brit parlament azonban tavaly év végén törvényt alkotott a “rendőrségi reformról és a társadalmi felelősségről”, és ennek egyik külön passzusa tételesen felsorolja azokat a kiemelt helyszíneket, amelyeken tilos “táborszerű” tiltakozó demonstrációkat tartani. E helyszínek közé tartozik a parlament előtti tér, a kormányzati negyed főutcája, a Whitehall, valamint a parlamenttel szemközt emelkedő Westminster apátság.
A Scotland Yard végül hétfő este felszámolta a parlament előtti sátortábort, és két embert őrizetbe vett.
Boris Johnson, London konzervatív párti polgármestere a BBC rádióban “vandalizmusnak” nevezte, hogy a tiltakozók a világörökség részének nyilvánított Parlament-téren vertek tábort. Johnson szerint “épp ideje volt”, hogy a tér “megfelelő védelmet kapjon”.