A cseh belügyminisztérium elfogadta Olekszandr Timosenko kérését – közölte Jan Kubice cseh belügyminiszter péntek délután Ceské Budejovicében sajtóértekezleten. A volt ukrán kormányfő férje még tavaly év végén kért politikai menedéket Csehországban.
Kubice kifejezte meggyőződését, hogy ennek a döntésnek nem lesz kedvezőtlen hatása a cseh-ukrán kapcsolatokra. “A mai döntést a belügyminisztérium és nem a külügyminisztérium hozta. Ez azt jelenti, hogy az ügy a Cseh Köztársaság belügye” – jelentette ki Kubice.
Semmiféle további részletet az üggyel kapcsolatban nem volt hajlandó mondani. “A belügyminisztérium a folyamatban lévő menedékkérési ügyeket elvi megfontolásból nem kommentálja. Mindig csupán azt közöljük, hogy a kérelmező sikerrel járt-e vagy sem” – utasította el az újságírói kérdéseket a cseh belügyminiszter.
Helyi megfigyelők szerint Timosenko politikai menedéke Csehországban újra megronthatja Prága és Kijev viszonyát, amely Mikola Azarov ukrán kormányfő múlt év végi prágai tárgyalásai után rendeződni látszott.
A cseh-ukrán viszony esetleges rosszabbodását Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter sem tartja kizártnak. “Ez elsősorban Ukrajna reakciójától fog függeni” – válaszolta újságírói kérdésre a cseh diplomácia vezetője.
Oleszandr Timosenko menedékkéréséről a Právo című baloldali cseh lap számolt be elsőként pénteki kiadásában.
A Julija Timosenko ellen indított másik bűnvádi eljárás, amelyben az ellenzéki politikust az Ukrán Egyesített Energiarendszerek nevű magáncég vezetőjeként az 1990-es években elkövetett adócsalással és sikkasztással vádolják, a cég vezetőségének másik volt tagját, a férjet is érintik, aki 2000-2001-ben előzetes őrizetben volt sikkasztás vádjával, de bizonyítékok hiányában szabadlábra helyezték. Julija Timosenkót szintén őrizetbe vették az ügyben 2001-ben, de több heti fogva tartás után szabadlábra helyezték, majd később bizonyítékok hiányában felmentették.
Olekszandr Timosenko soha sem volt aktív résztvevője az ukrán köz-, illetve politikai életnek. Tavaly augusztus óta jelenik meg a nyilvánosság előtt, amikor a feleségét őrizetbe vették - írja a Právo. A lap szerint nem kizárt, hogy a volt kormányfő ellen újra megindított eljárásban a hatóságok figyelme a férjre is kiterjed.
Julija Timosenkót október 11-én ítélték hétévi börtönre a 2009-ben megkötött – a főügyészség szerint Ukrajna számára előnytelen – orosz-ukrán gázárszerződések miatt, az ítélet decemberben emelkedett jogerőre. A volt kormányfő őrizetbe vételét és elítélését bírálta az Egyesült Államok és az Európai Unió, amelyek szerint az ítélet mögött politikai szándékok álltak.
Egy évvel korábban Prága Bohdan Danyisilinnek, a Timosenko-kormány egykori gazdasági miniszterének adott politikai menedékjogot, ami miatt diplomáciai konfliktus keletkezett a két ország között, két cseh diplomatát kémkedés vádjával kiutasítottak Kijevből.