A Magyarországgal foglalkozó összeállítás a legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera címoldalán kapott helyet.
A cikkben utalnak az LMP múlt pénteki, parlament előtti akciójára, az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton Orbán Viktornak címzett figyelmeztetésére, és idézik Gurmai Zita MSZP-s EP-képviselőt, aki úgy fogalmazott: „Ezzel a vezetéssel ma Magyarországot nem fogadnák be az Európai Unióba, mivel nem tesz eleget többé a koppenhágai kritériumoknak.”
A Corriere ugyanakkor megjegyzi, hogy „Budapest önkényuralmi sodródása… az utóbbi 8-10 év általános mélaságából is ered. Nem csak Görögországnak, Gyurcsány szocialista kormányának is megengedtetett például, hogy a költségvetéssel játsszon”. Majd a brüsszeli tudósítóra hivatkozva azt írják: „Az Európai Parlamentben elkezdték vizsgálni a Lisszaboni Szerződés hetedik cikke által előírt eljárást: el annak a szavazati jogával, aki nem tartja tiszteletben az unió alapvető jogait”.
„Orbán az unió legzsarnokibb vezetője”
A vezető konzervatív brit napilap, a The Times publicistája is foglalkozott a magyarországi helyzettel. Victor Sebestyen író-publicista úgy fogalmazott: Orbán Viktor a szovjet típusú kommunizmus alkonyának éveiben a közép-európai ellenzéki modellje volt, félelmetesen okos, aki ugyanolyan könnyedén beszélt John Locke filozófiájáról, mint a rockzenéről.
A „demokraták kedvence” azonban húsz évvel később „az EU legzsarnokibb vezetőjévé alakult át”. Egypárti állammá akarja visszaalakítani Magyarországot, ahol az ő pártja van hatalmon. Victor Sebestyen szerint „Orbán Magyarországa a maga módján ugyanakkora próba elé állítja az EU-t, mint Görögország”.
Az európai vezetőknek van lehetőségük szankciókra. Máris reális kilátás van arra, hogy nem lesz újabb pénzügyi segítség az EU és az IMF részéről, és tekintettel a GDP 80 százaléka feletti adósságállományra, felsejlik a csőd lehetősége – írja a The Times.