Közleményben reagált Morvai Krisztina, a Jobbik listavezetőjeként az Európa Parlamentben mandátumot szerzett képviselő arra a cikkünkre, amelyben azt írtuk, véget érhet a büntetőjogász politikai karrierje.
visszatér tanítani az ELTE jogi karára, és azt is megírta, ez szerinte azért lesz így, mert már nem ért egyet sok mindenben a tőle eltávolodó Jobbikkal. Mi azt írtuk, a Jobbik mondott le Morvairól.A publikációk egy része azzal vádol, hogy azért támogatom Magyarország bevándorlás-ellenes politikáját, és azért bírálom a Jobbik látványos közeledését a balliberális oldalhoz, mert a párt nem kíván jelölni a 2019-es EP választáson, és ezért »megsértődtem«, mi több, a Fideszben szeretném folytatni politikai pályafutásomat
– írja az EP-képviselő, amit úgy kommentált, hogy ezek „elkeserítő vádak, mert azt sugallják: ma Magyarországon egy politikus csak személyes érdekei által motiváltan dönthet.
„A Jobbik feladta az elveit”
Levelét úgy folytatja, hogy ezzel szemben ő „szilárd belső lelkiismerettel és értékrenddel” rendelkezik, majd arra utal, hogy a Jobbik viszont nem „erkölcsileg felnőtt párt”, később egyértelműen is kimondja:
Tekintettel arra, hogy a Jobbik vezetősége az eredeti elveket és értékrendet feladta, a jelenlegi helyzetben nem is vállalnék színeikben képviselőjelöltséget vagy egyéb politikai tisztséget.
Morvai Krisztina tehát tagadja, hogy azért adott volna több, a Jobbik számára kellemetlen interjút – amelyekben azt mondja, nem is biztos, hogy a Jobbikra szavaz és az Orbán-kormány bevándorlásellenes politikáját dicséri –, mert Vona Gábor pártja nem indítja újra.
Azt azonban egy pillanatig sem titkolja, hogy szívesen vállalt volna még egyszer öt évet az EP-ben, úgy érzi, „szükség lenne a munkájára.” De a magyar jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy függetlenként induljon az EP-választáson, és mint írja, „az elmúlt közel tíz év bebizonyította számomra, hogy a pártokrácia keretei között való közéleti szereplés nem összeegyeztethető a személyiségemmel és lelkiismeretemmel”, ezért 2019-ben biztosan nem szerezhet újabb mandátumot.
Morvai Krisztina Jobbikkal kapcsolatos ellenérzéseit is taglalja, és azt is írja, nincs felelőssége a párt néppártosodásával vett kanyarjában, mert „érdemi döntésekbe legalább három éve nem von be a párt.” Pedig a 2009-es EP-választás előtt még Vonával közösen járta az országot, elmondása szerint azért, hogy megismerje azokat az embereket, akiket képviselnie kell uniós szinten.
Az lett volna a helyes út a Jobbik szavazótáborának növeléséhez, ha – ugyanúgy, mint a kezdetekkor tettük – szenvedéllyel és szeretettel, »szívtől szívig« politizálunk és a bármely okból baloldalra szavazókat meggyőzzük saját értékrendünk helyességéről. Elfogadhatatlan, ha ehelyett értékrendünk és elveink feladásával kérjük szavazataikat
– fogalmazza meg Morvai Krisztina éles kritikáját a Jobbikkal kapcsolatban.
Morvainak ezek a konkrét bajai a Jobbikkal
Morvai azt emelte ki közleményében a Jobbik politikájából, hogy számára elfogadhatatlan, hogy egy „2006-os párt látványosan közeledik azokhoz az erőkhöz”, amelyek „az 1956-as Forradalom és Szabadságharc 50. évfordulóján lezajlott tömeges és kirívó súlyú emberi jogi jogsértéseket tagadják, illetve bagatellizálják.” Ezzel arra utalhat, hogy Vona Gábor idén okotóber 6-án nyílt levelet írt arról, hogy a baloldali választók szavazataira is számít a Jobbik a 2018-as országgyűlési választáson.
A képviselőnő „nem ért egyet az EU migrációs politikája miatti, Magyarországra leselkedő veszély eljelentéktelenítésével, s a nemzetben gondolkodást leváltani szándékozó nyílt társadalom-terv (egyszerűsítve: Soros-terv) létének tagadásával” sem.
Márpedig a Jobbik igyekszik viccet csinálni a Fidesz Soros-tervvel fenyegetőzéséből: legutóbb Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője jelentette fel Sorost, mivel fideszes politikusok és kormánytagok kijelentései alapján a magyar állami szuverenitásra kiemelten veszélyes személynek tűnt a szemében a pénzember. A Nemzeti Nyomozó Iroda azonban nem érzékelt veszélyt, a feljelentést elutasította, mire Mirkóczki a a fideszeseket jelentette fel rémhírterjesztésért.
Morvai Krisztina így ír levele lezárásaként:
Mandátumom hátralevő másfél évében a tőlem megszokott módon fogom képviselni azokat az értékeket és elveket, amelyekért 2008-ban elvállaltam az akkor kb. 2%-os támogatottságú Jobbik Magyarországért Mozgalom felkérését nemzeti érdekeink uniós szintű érvényre juttatására.
Majd azzal fejezi be, hogy többet nem kíván nyilatkozni Jobbik-ügyben.
Kiemelt kép: Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti (EP) képviselõje, EP-listavezetõje kilép a szavazófülkébõl a XII. kerületi Családsegítõ és Gyermekjóléti Központban kialakított 30-as szavazókörben az európai parlamenti választáson 2014. május 25-én.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt