Folytatjuk!
– ezen a címen hirdetett tüntetést május 3-ára több civil szervezet, hogy tiltakozzanak a státusztörvény bevezetése ellen.
Helyszíni tudósítónk szerint azonban egyelőre nem úgy néz ki, hogy ma megbukik az Orbán-rendszer, ugyanis tíz perccel a kezdés előtt kevesebb, mint száz ember gyűlt össze a helyszínen.
A hivatalos kezdés időpontjában pár száz emberre nőtt a sereglet a Szent István téren. A Bazilika előtt a szórványosan álldogáló tüntetők és a turisták keresztezik egymás útját. Páran elkezdték kidekorálni a térkövet a mozgalom szimbólumának számító, körbezárt felkiáltójellel. Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője is kint van.
Nem sokkal negyed öt után a nagyjából ötszáz fősre duzzadt tömeget a tér közepére terelték. „Ez nagyon kevés ember” – jegyezte meg az egyik szervező. A tiltakozók többségében középiskolás fiatalok. Hamarosan kezdetét veheti a menet, a demonstrálók skandálásba kezdtek: zúg a „nincs tanár, nincs jövő”.
Fél ötkor megindult a menet, miközben a teraszokon ücsörgő turisták rémülten figyelnek.
A szűk utcák jót tesznek a demonstrációnak, kicsit megnyúlt a tömeg, amely így többé-kevésbé megtöltötte a Nádor utca és Szent István tér közti szakaszt – mondja tudósítónk.
A „szabad ország, szabad oktatás”, valamint a „nincs tanár, nincs jövő mellett” új rigmusokat is skandál a tömeg, mint például hogy „Pintér takarodj” és hogy
rendőrállam nem jogállam.
Íme egy kis válogatás is a mai molinókból, a konzervatívabbak között szerepel a
- „Le a bosszútörvénnyel!”
- „Kordonra fel, Orbánnal le
- „Kicsengettek, Viktor”
- „lyobb oktatási rendszert” (sic!)
de olyan új művek is megjelentek, mint a „jólvanezígy?” vagy a macskának pingált belügyminiszterrel díszített „De szép macska vagy Sanyi…”
Háromnegyed 5-kor megérkezett a tömeg a Széchenyi térre, a Belügyminisztérium épülete elé. Ezt „Pintér takarodj” skandálásával nyugtázzák a tiltakozók.
„Könnygáz nem tanít” és „le a státusztörvénnyel” skandálásával köszöntötte a tömeg a parlamentet. A tiltakozók öt óra magasságában az Akadémia utcán vonulnak.
Negyed hatkor megérkezett a tömeg az Alkotmány utcába. A mozgalom himnusza, a Mi vagyunk a Grund! (a Pál utcai fiúk musical dala) fogadja őket. A tüntetők között ott van Hadházy Ákos független parlamenti képviselő, valamint a Momentum több politikusa, például Fekete-Győr András és Gelencsér Ferenc is.
Fél hatra mindenki ideért: szűk ezer fő lehet most az Alkotmány utcában, ahol egy háztömbnyi részt sikerül megtölteni: az Honvéd utca és a Szemere utca közti részen oszlanak el az emberek.
A beszédek során először az Egységes Diákfront képviselője állt színpadra, aki országos akciót jelentett be. Arra kér mindenkit, hogy csatlakozzanak a hét igenes akcióhoz.
Ezt követően diákok ismertették a hét követelést: egyebek mellett a pedagógus pálya vonzóbbá tételét, az esélyegyenlőség megteremtését az oktatásban, és egy felelős, szakértői oktatási minisztérium felállítását követelték. A Pintér Sándor lemondásáról szóló követelést lelkes üdvrivalgás fogadta.
A hétigenes népszavazási kérdések a következők:
- Egyetértenek-e a státusztörvény elutasításával?
- Egyetértetek-e azzal, hogy boldogabb, gazdagabb, sikeresebb jövője legyen minden magyar gyereknek?
- Egyetértenek-e azzal, hogy legyen oktatási minisztérium?
- Egyetértenek-e azzal, hogy az állam biztosítson méltó megélhetést?
- Egyetértetek-e azzal, hogy a sztrájk alapjog?
- Egyetértetek-e azzal, hogy legyen demokrácia?
- Egyetértenek-e azzal, hogy Pintér Sándor mondjon le?
Új demonstrációt is be jelentettek: „a Margit hídon elmegyünk a Clark Ádám térig, és onnan még ki tudja meddig”.
Vélhetően megint a Karmelitánál kötünk ki, reszkess kordon – kommentálta az eseményeket tudósítónk. Vannak, akik maradnak vagy elszivárognak, de úgy néz ki, a többség célba veszi a Margit hidat.
„Gyertek velünk” – kiabálják a tüntetők, ahogy kifordulnak a Jászai térre. A körúton dudaszó fogadja a tüntetőket, akik az egyik úttestet foglalják el, hogy átvonuljanak a Margit hídon. A szembe forgalmat átterelik a villamos sínekre, amíg átérnek Budára a demonstrálók.
A Margit hidat elfoglalták a tüntetők, de a forgalom mindkét irányba akadálytalanul halad tovább. A pesti irányba közlekedők a 4-es 6-ossal és a buszokkal osztoznak a villamos sávon, miközben a tiltakozók az úttesten és a járdán vonulnak. A tömeg eleje negyed hét után nem sokkal átért Budára.
Fél hét előtt véget ért a hídfoglalás: a tömeg mostanra ismét pár száz fősre olvadt, ráadásul ezen a ponton többen célba veszik a villamosmegállókat. A legkitartóbbak a Lipthay utcán haladnak tovább a Clark felé.
A Bem József térhez ért a tömeg. Jámbor András országgyűlési képviselő arra számít, hogy a Várban fog kikötni a menet. A 24.hu kérdésére elmondta, hogy ő személy szerint nem tervez ma este kordont bontani. „Erről a momentumos képviselőket kell megkérdezni” – tette hozzá.
Srácok, legyetek baszott dühösek,
kéri a tömegtől az egyik szervező. A demonstrálók szót is fogadnak, és skandálásba kezdenek: elegünk van! Korábban „szolidaritást” és „ria, ria hungáriát” is kiabáltak. A tüntetők lassan odaérnek a Clark Ádám térre.
Pintér Sándor, a kurva anyád,
kiabálja a tömeg, ahogy hét órakor kifordul a Clarkra.
„A mai nap második demonstrációját lezárom, de nyílik a harmadik” – mondja az egyik szervező a Clarkon összegyűlt több száz fős tömegnek.
Váratlanul akkumulátorgyártás elleni demonstrációba csap át a megmozdulás. A gödi civil szerveződés képviselője közli: békés szándékkal jöttek, de dühösek.
Ezt követően Város Mindenkié aktivistája a közel múltban lejárt kilakoltatási moratóriumról. Ezen a ponton nem teljesen világos, hogy mi ellen is tüntetnek – jelenti tudósítónk, hozzátéve, hogy teljesen szétesik az egész, most a közmeghallgatásokról szóló rendeletről magyaráz valaki, az emberek többsége beszélget, senki sem érti, hogy mi zajlik.
Szabó Tímea, a Párbeszéd politikus elmondja: most anyaként van a színpadon, mert nem akarja, hogy a gyerekei olyan országban nőjenek fel, ahol könnygázt kapnak az arcukba. A státusztörvény a pedagógusok rabszolgatörvénye – jelenti ki az országgyűlési képviselő, miközben a tüntetők érezhetően elfáradtak.
Ezt követően Pankotai Lili bejelentette, hogy ismét a Karmelitához vonulnak. A diákaktivista elmondta, hogy az utcán követik a Fidesz propagandistái, hogy lejárató anyagot készítsenek róla, ennek ellenére nem fél, folytatja az ellenállást.
A tömeg a Kossuth nótát énekelve megindult felfelé a Várba. Most kevesen morzsolódnak le, a többség folytatja a tüntetést. Többen nem várják ki, amíg lassan felbandukolnak a lépcsőn, hanem a fákon keresztül kapaszkodnak fel a Várba.
Nem sokkal fél 8 után megérkezett a tömeg a Karmelitánál felállított kordonhoz, ahova nagy erőkkel vonult ki a rendőrség. A tüntetők a Himnusz énekelésébe kezdtek. A kordon egyelőre elérhetetlen távolságban: több sornyi rendőrön kéne átverekedniük magukat ahhoz, hogy le tudják bontani.
„Szégyelld magad” – skandálja a tömeg, amely egyre közelebb kerül a rendőrsorfalhoz. A rendőrök valamit bemondanak a hangosbemondón, de a nagy hangzavar miatt ebből semmit sem lehet érteni.
Nagyon feszült most a hangulat.
Egyelőre patthelyzet alakult ki: a rendőrség távozásra szólítja fel a tömeget, de az nem mozdul. Több politikus is az első sorokban: az MSZP-s Vajda Zoltán és momentumos Fekete-Győr András is jelen van.
A rendőrség közölte, hogy jogellenes a tüntetést, ha nem mozdulnak, kényszerítő eszközt vetnek be. Válaszul a tömeg leült és azt skandálják, hogy „nincs tanár, nincs jövő”.
Lent van a kordon, többen bejutottak az építési területre, és felmásztak az állványokra. A rendőrök könnygázzal oszlatják a tömeget. A tüntetők ennek ellenére nem tágítanak, továbbra is tartják magukat a kordon túloldalán. A még álló kordonok falát ritmusra ütik, rúgják, mögötte a rendőrsorfal egyelőre kivár.
Mocskos Fidesz,
skandálja a tömeg, és továbbra is marad a kordonon belül. Megint könnygázt kapnak, ez alaposan feldühíti a tömeget.
Nem sokkal este 8 óra után a tömeg kiszorult a kordonon keresztül, a rendőrök távozásra szólítják fel az embereket. Ekkor azonban újra befagyott a frontvonal és a tüntetők azt kezdték skandálni, hogy hazaárulók.
A 24.hu helyszíni tudósítója szerint miután a tüntetők lebontották a kordon egy részét, a rendőrök felzárkóztak, majd kinyomták a tömeget a kordonon túlra, ahol farkasszemet néznek egymással.
A rendőrség elég nagy erőkkel vonult ki a helyszínre, lassan a tüntetők és a rendőrök száma egyenlő. Van a tömegnek egy kemény magja, aki eléggé elhivatott, még gázmaszkot is vittek magukkal – mondja munkatársunk.
Fél kilenckor a helyzet változatlan: a tömeg „Mocskos Fidesz”, „Diktátor!” , „Bűnözőket védtek!” rigmusokkal mulatja az időt. Aki viszont azt gondolta, hogy ennél több rendőr már nem jöhet, az tévedett: folyamatosan szivárognak a helyszínre.
A tömeg egy emberként emeli a magasba a középsőujját, majd azt skandálja a hatóságoknak:
kurva anyád!
A legenergikusabb fiatalok pogóval mulatják az időt a rendőrsorfal előtt. Közben azt kiabálják, „mocskos Fidesz”. A momentumos politikusok, köztük Gelencsér Ferenc pártelnök és Kele János az első sorban vannak, közvetlenül a rendőrsorfal előtt.
Ezt követően bejelentették, hogy a tüntetésnek most vége, de a tiltakozást továbbra is folytatják. A tömeg egy része maradt, többeket igazoltatnak.
Háromnegyed kilenc után még mindig van nagyjából ötven demonstráló a helyszínen. Legtöbben a rendőrsorfaltól tisztes távolságban álldogálnak. Kilenc körül már szinte több a rendőr, mint a tüntető. Páran leültek a rendőrsorfal elé, közben újabb embereket igazoltatnak.
A momentum politikusai, Bedő Dávid és Gelencsér Ferenc elmondta, hogy megvárják, amíg Tompos előkerül. Úgy tudják a gyorskötözőt levették a kezéről, és valahol a helyszínen tartják fogva a rendőrök. Egyelőre nem tudták felvenni a kapcsolatot kollégájukkal.
Fél 10 körül még pár tucatnyian lézengenek, de munkatársunk szerint a tüntetés érdemi részének vége.
A rendőrség negyed 9-kor azt írta a honlapján, hogy öt embert előállítottak, velük szemben hivatalos személy elleni erőszak miatt az ügyészségen kezdeményeznek büntetőeljárást. A további elkövetők azonosítása pedig folyamatban volt.
Előzmények
A tanár szakszervezetek a kormány javaslatát csak „bosszútörvénynek” nevezik, ugyanis szerintük a tavaly őszi tiltakozások miatt csattan most az ostor a pedagógustársadalmon. A törvénytervezet szerint a tanárokat akár le is lehet hallgatni, ha pedig sztrájk lenne az iskolában, úgy akár másik iskolába vezényelhetnék a tanár nélkül maradt osztályokat. Kedden a pedagógus szakszervezetek vezető arról számoltak be, hogy a kormány több ponton is finomított a köznevelésben foglalkoztatottak jogállásáról szóló törvényen.
A törvénytervezet ellen az ADOM Diákmozgalom és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a múlt héten demonstrációt tartott Budapesten. A tiltakozással párhuzamosan Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a Momentum politikusaival negyedszer is nekiesett a Karmelita kolostor előtti kordonnak. Később a státusztörvény ellen tüntető tömeg egy része is felvonult a budai Várba, ahol a rendőrség védte a Karmelita előtt felhúzott fémkerítést. A tüntetők elkezdték bontani kordont, mire a rendőrség megpróbálta őket visszaszorítani. Ezt követően dulakodás alakult ki, végül a rendőrség könnygázt is bevetett. A TASZ jogásza szerint a rendőri intézkedés aránytalanul erőszakos volt, eközben a rendőrség rongálás vétség elkövetése miatt indított büntetőeljárást a kordonbontókkal szemben.
A szerdai rendezvény szervezésében az ADOM mellett a Tanítanék, a PDSZ, Szülői Összefogás Közösség, az Egységes Diákfront, az aHang, az Utolsó óra – Veszélyhelyzet az oktatásban, a CKA és a Civil Közoktatási Platform is részt vesz, a technikát pedig a Magyar Kétfarkú Kutyapárt biztosítja.