Az erről szóló törvényt hétfőn írta alá Gary Herbert kormányzó. Döntését indokolva azt hangoztatta, hogy az elítéltek agyonlövetése “némiképp hátborzongató”, de Utahban van halálbüntetés, és kell lennie kivégzési “póteljárásnak”, ha a méreginjekciókhoz szükséges szereket nem lehet beszerezni. A közelmúltban ez többször előfordult más szövetségi államokban, például Oklahomában, ahol kénytelenek voltak másfajta mérgekkel kísérletezni, kínzó fájdalmakat okozva a halálraítélteknek.
A utahi kormányzó szóvivője, Marty Carpenter közölte, hogy az államban továbbra is a méreginjekció használatát részesítik majd előnyben halálbüntetés végrehajtásakor, de ennek híján is érvényt kell szerezni az ítéletnek, “ha az esküdtszék döntést hoz és a bíró aláírja a halálbüntetés kiszabását”.
A döntés bírálói barbárságnak tartják a golyó általi kivégzést.
Utahban 2004-ig a halálraítéltek választhatták a golyó általi halált méreginjekció helyett, de ezt a lehetőséget a helyi törvényhozás megszüntette, mert túl nagy médiaérdeklődés övezte. Utah volt az egyetlen amerikai állam, ahol az elmúlt 40 évben ilyen kivégzési módszert is engedélyeztek azóta, hogy a legfelsőbb bíróság 1976-ben visszaállította a halálbüntetést. Utahban azóta három embert végeztek ki golyó által.