Kettéosztják az országot a ma életbe lépő kormányrendeletek: míg Budapesten és Pest megyében fennmaradnak a március 28. óta érvényes kijárási korlátozások, az ország többi részén szabadabban mozoghatnak az emberek.
A fővárosban minden marad a régiben
Ez azt jelenti, hogy
A szabályok nem változtak azóta, hogy itt írtunk róluk. Hétfőtől is csak az eddig nyitva tartó üzletek és működő szolgáltatások folytathatják a tevékenységüket, változatlan módon, azaz az élelmiszerboltokat, drogériákat és gyógyszertárakat kivéve délután háromig, az éttermek pedig továbbra is csak elvitelre adhatnak ételt vagy házhoz szállíthatnak. Például a könyvesboltok és a ruhaüzletek felkeresése továbbra sem számít alapos indoknak az otthonunk elhagyásához, még akkor sem, ha esetleg nyitva találunk ilyen egységeket.
De újra sportolhatunk
Ami változás, hogy a sportélet Budapesten is újraindulhat, és nemcsak a hivatásos sportolók kezdhetik meg az edzést, de minden sportegyesület által szervezett, amatőr, szabadidős és tömegsport-tevékenység is engedélyezett, sőt nézők nélkül versenyeket is lehet rendezni. Vagyis már nem csupán az egyéni sportolás megengedett, hanem például a gyerekek futballedzései is megtarthatók szerte az országban. A bajnokságok folytatásáról a szakszövetségek dönthetnek.
A játszóterek megnyitásáról viszont az önkormányzatok határozhatnak, így Budapesten ez egyelőre valószínűleg nem történik meg.
A budapestiek csak alapos okkal hagyhatják el a várost
Amióta Orbán Viktor miniszterelnök szerda este bejelentette, hogy május 4-étől más szabályok érvényesek Budapestre és Pest megyére, mint az ország többi részére, a legtöbben azt kérdezik: elhagyhatják-e a fővárosiak a lakóhelyüket, lemehetnek-e például a vidéki telkükre, a Balatonhoz vagy rokonokhoz?
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő szombaton azt hangsúlyozta, erre nincs lehetőség, és különösen nincs arra, hogy ott aludjanak, mint ahogyan strandolni sem mehetnek vidékre a budapestiek, a sétáláshoz pedig lehetőleg közeli és nem túl népszerű célpontot kell választaniuk. A március vége óta hatályos kormányrendeletből valóban ez következik, azonban tapasztalataink szerint a valóság igen távol került ettől, és sok budapesti töltötte a vidéki telkén ezt a hosszú hétvégét is. Mivel a fővárosból kivezető utakat vagy éppen a vonatokat eddig sem ellenőrizték tömegesen, visszatartó erőt leginkább az jelentett, hogy a polgármesterek az országosnál szigorúbb szabályokat is hozhattak a hétvégékre településükön, így megakadályozhatták a turistacélpontok látogatását, néhány helyen pedig a nyaralótulajdonosok távol tartásával is megpróbálkoztak. Az új rendeletek alapján viszont erre már nem lesz lehetőségük, az pedig fölöttébb életszerűtlen, hogy egy újranyitó vidéki étterembe csak a lakcímkártya felmutatása után engednének be bárkit is. Ezzel együtt tény, hogy
Vidéken viszont már nincsenek kijárási korlátozások, tehát akár az Alföldről is lehet a Balatonhoz vagy az Őrségbe utazni, és fordítva, azt viszont a kormányszóvivő nem tanácsolta, hogy a vidéken élők Budapestre jöjjenek, hiszen a rendelet nem a lakcímkártyához köti a kijárási szabályokat, tehát a fővárosban ők sem mozoghatnak szabadon.
Miért pont Pest megye?
A vasárnapi adatok alapján a hazai koronavírus-fertőzések kicsivel kevesebb mint a felét jelentették Budapestről, a háromezer esetből viszont mindössze négyszáz Pest megyei, miközben a kevesebb mint harmadannyi lakosú Fejér megyében is háromszáz beteget regisztráltak. Százezer főre pedig nemcsak Fejérben, hanem Komárom-Esztergom és Zala megyében is több megbetegedés jut, mint Pest megyében. Ennek fényében inkább a fekvése, mintsem a koronavírus terjedése magyarázza, hogy miért Pest megyében maradt érvényben a kijárási korlátozás.
Mi nyithat ki vidéken?
Az ország 18 megyéjében ugyan mától megszűnnek a kijárási korlátozások, ám szó sincs arról, hogy az élet visszatérne a megszokott kerékvágásba. Továbbra is mindenkinek törekednie kell arra, hogy tartsa a másfél méteres távolságot másoktól az utcán, a parkban és a járműveken is, kivéve azokat, akikkel együtt él.
Zárva maradnak a mozik, a színházak, a szórakozóhelyek, a nem szabadtéri múzeumok. Kinyithat viszont minden üzlet (a másfél méteres távolság betartásáról az üzemeltetőnek kell gondoskodnia), tehát a Budapesten még tilalom alá eső könyvesboltok, ruhaüzletek is, és nem korlátozzák a szolgáltatásokat, így a szálláskiadást sem, ami már csak azért is érdekes, mert a vidéki éttermek, kávézók, cukrászdák és presszók ugyan újra látogathatók, de fogyasztani csak a teraszon vagy a kerthelyiségben szabad. Mindez azt jelenti, hogy rossz idő esetén a vendéglátás vidéken is leállásra kényszerül.
Kinyitnak a strandok, a szabadtéri fürdők és az állatkertek is.
Az idősek boltsávja fennmarad
Továbbra is az egész országra igaz, hogy élelmiszerboltokban, drogériákban és gyógyszertárakban 9 és 12 óra között csak 65 évnél idősebbek vásárolhatnak – ők viszont csak ebben a három órában léphetnek be. Ha egy házaspár egyik tagja elmúlt 65 éves, a másik nem, akkor ők ezentúl sem vásárolhatnak együtt. Más üzletekben nincs ilyen korlátozás, azokba bárki bármikor bemehet.
A piacok szabályozását az önkormányzatokra bízta a kormány, tehát a polgármesterek dönthetnek arról, a piacokon bevezetnek-e olyan idősávot, amikor csak az idősek vásárolhatnak.
Éledezik az egészségügy
A koronavírus-járvány miatt gyökeresen átalakult az egészségügyi ellátás. Nem csupán több mint 30 ezer kórházi ágyat ürítettek ki, és betegeket küldtek haza, vizsgálatok, halasztható műtétek sora maradt el, de a fogorvosok is csak sürgős esetben láthattak el pácienst. A 65 évesnél idősebb orvosoknak egy hónap elteltével ismét lehetővé tették, hogy betegekkel találkozzanak, de az ellátórendszer hétfőtől éled csak újra, a kormányzati ígéretek szerint négy lépcsőben.
A magánegészségügyben már hétfőtől korlátozások korlátozások nélkül fogadhatók és elláthatók a betegek, az intézmények persze hozhatnak speciális szabályokat. Mától a közegészségügyben sem csak a sürgős beavatkozások elvégzése engedélyezett, hanem
Ezzel együtt Kásler Miklós miniszter azt kérte, hogy továbbra is elsősorban a sürgős és a koronavírus terjedése szempontjából kevésbé kockázatos beavatkozásokat végezzék el, előjegyzéssel, szigorú higiéniai előírások betartásával és a védőeszközök biztosításával.
Az alap- és a szakellátásban a betegnek telefonon kell időpontot kérnie háziorvosától, fogorvosától, és csak a telefonos konzultáció után jelenhet meg a rendelésen, ahol mindeninek megmérik a hőmérsékletét, a szakellátásban pedig egy járványügyi kérdőívet is ki kell tölteni. Az orvosok óránként legfeljebb négy beteget vizsgálhatnak meg.
Egyes, a vírus átadása szempontjából kockázatos – például fül-orr gégészeti, fogorvosi, onkológiai, endoszkópos – vizsgálatokat és beavatkozásokat csak negatív koronavírusteszt birtokában végeznek el a betegen, ugyanez igaz az egynapos műtétekre és a kórházi betegfelvételre.
Erre egyelőre az intézmények sem tudnak válaszolni. Az orosházi kórház szombat este azt írta Facebook-oldalán, jövő időben: arról, hogy a PCR-tesztekhez szükséges mintavétel „mikor és hogyan történik, a minisztérium külön tájékoztatást ad majd ki a kórházak részére”.
A Magyar Orvosi Kamara máris jelezte, hogy három nap alatt nem lehet ezekre az előírásokra felkészülni, ezért azt kérik a betegektől, legyenek türelemmel, ne várják, hogy rögtön időpontot kapnak majd régóta húzódó vizsgálatokra. Árulkodó, hogy az operatív törzs sem válaszolt a hétvégén az egészségügyi ellátás újraindulásával kapcsolatos kérdésekre, és szombaton jelezték is, hogy csak hétfőn tudnak felelni ezekre.
Kezdődik az érettségi, a digitális oktatás marad
Ma 9 órakor a magyar írásbelivel megkezdődik az érettségik sora – mindenhol az országban azonos szabályokkal, azaz a végzős középiskolások között nem tesznek különbséget a lakóhelyük szerint. Az idén 83 ezren vizsgának (előrehozott érettségi nem lehetséges), és néhány olyan – főként gyakorlati – tárgyat kivéve, amelyiknél nincs írásbeli, mindenki csak írásban, szóbelik nem lesznek. Egy teremben legfeljebb tíz diák tartózkodhat, az oktatásirányítás ígérete szerint maszkokat, kesztyűket biztosítanak nekik. Mivel a vírus a papíron 24 óráig életképes, a feladatlapokat egy napra elzárják.
A diákok ma reggelig dönthetnek úgy, hogy nem érettségiznek most, ez esetben ősszel pótolhatják a vizsgát, akkor teljes értékű érettségit szerveznek a halasztóknak.
Az érettségizőket arra kérik, ne csoportosuljanak, ne egyszerre érkezzenek és távozzanak az iskolából. Budapesten a zsúfoltság elkerülése érdekében a tanítási időben megszokott sűrűséggel üzemel a tömegközlekedés.
Április vége óta az önkormányzatoknak kötelező ügyeletet biztosítani az óvodákban és bölcsődékben, vagyis azok a szülők, akik nem tudnak otthon maradni, napközben az intézmények gondjaira bízhatják gyermeküket.
Az üzleti utak egy része elől elhárult az akadály
Miközben a budapestiek hétvégente a Margitszigetre is csak a kora reggeli és az esti órákban mehetnek ki futni, vidékre pedig csupán alapos indokkal utazhatnak, a Wizz Air májustól 16 járatát újraindította Budapestről. A jegyvásárlás előtt azonban érdemes meggyőződni arról, hogy külföldiként beutazhatunk-e a célországba, és ott előírnak-e kéthetes karantént az érkezőknek. Az utazási kedv az első napok tapasztalatai alapján ennek megfelelően csekély, ugyanakkor az üzleti utak könnyítése megkezdődött.
Hazánkba például péntek óta
Kiemelt kép: Ivándi-Szabó Balázs /24.hu