Információnk szerint a Magyar Tenisz Szövetség a jellemzően a szövetséggel megbízási jogviszonyban álló és a válogatottak mellett dolgozó edzőknek késve fizette ki az augusztusi honoráriumokat, az őszi hónapokra esedékes járandóságokat pedig nem vagy csak részben utalta el egyes szakembereknek határidőre.
Úgy tudjuk, a tartozás miatt a szövetség egyik megbízott, a kiemelt válogatottakkal foglalkozó erőnléti edzője december 18-án, azonnali hatállyal beadta a felmondását. Németh Tamás minderről levélben tájékoztatta a szövetség felettes szervét, az EMMI-t is. Az MTSZ ezt követően két napon belül elutalta az elmaradásokat – kivéve Némethét, akinek formai okok miatt a mai napig visszatartják a járandóságát –, de a decemberi honoráriumokkal hetek óta ismét tartoznak.
Honlapunknak az új tartozások tényét egy, a neve elhallgatását kérő szövetségi informátorunk is elismerte, aki azt mondta, az MTSZ „hivatalos kommunikációjával ellentétben a mai napig tartozik”
Mit mond a szövetség?
Egy a birtokunkba jutott, a szövetség egyik alkalmazottja által írt és megértést kérő januári körlevél azt bizonyítja, hogy az MTSZ házon belül elismerte „a kisebb csúszásokat a fizetésekkel kapcsolatban”.
Ezt azzal magyarázták, hogy várják az Emberi Erőforrások Minisztériumától a bejövő pénzeket, ám azok egyelőre nem érkeztek meg. A körlevélben azt állítják, hogy
az EMMI működésében olyan átalakítások zajlanak, ami megnehezíti a várt összegek folyósítását, így elképzelhető, hogy az elkövetkező hónapokban további csúszások fognak történni.
A 24.hu ezért megkereste a szövetséget és az EMMI szakállamtitkárságát is.
Az EMMI ellentmond a szövetség állításának
A szövetségtől azt kérdeztük, van-e az MTSZ-nek fennálló, lejárt határidejű tartozása bármely alkalmazottja, megbízási szerződéses jogviszonyban dolgozó munkatársa, egyéb beszállítója felé.
Miközben a szövetség házon belül türelmet kér az érintettektől, beszállítóktól, honlapunknak kitérő választ adott:
A szövetség és a vele szerződésben lévő – alkalmazott, megbízott vagy vállalkozó – közti szerződésekre vonatkozó adatok összességükben nem nyilvánosak, ezért az MTSZ ezzel kapcsolatban nem tud bővebb tájékoztatást nyújtani. Általánosságban elmondható, hogy az MTSZ gazdálkodása megfelel a hasonló méretű gazdálkodó szervezeteknél zajló gyakorlatnak.
A szakállamtitkárságot azzal kerestük meg, a szövetség visszatérő likviditási problémájának lehet-e valós oka az amit az MTSZ házon belül kommunikál, az EMMI átszervezése, a várt állami források hiánya.
Az EMMI a kiemelt sportágfejlesztési támogatást és a 2018. évi szakmai és működési támogatást átutalta a szövetségnek. A szövetség szakmai feladatait finanszírozó 2018. évi támogatási szerződések 2019-re áthúzódó felhasználást tesznek lehetővé, így az előző évi támogatások terhére történő bérkifizetés, és megbízási díj rendelkezésre bocsátásának a támogatási pénzeszköz hiánya nem lehet akadálya.
A minisztérium a támogatások kihelyezése érdekében a sportági egyeztetéseket már előző év decemberében, tárgyév januárjában lezárja és a kiértesítésekre is sor kerül. A támogatott feladatok esetében lehetőség van bérkifizetés, megbízási díj elszámolására is
– szól az EMMI hivatalos válasza.
Mekkora költségvetésből nem telik decemberi fizetésre?
Amióta a fideszes Szűcs Lajos, az Országgyűlés költségvetési bizottságának alelnöke vezeti a sportágat (2011), szervezet közhasznúsági jelentései szerint
- 2011-ben 38 651 000,
- 2012-ben 37 175 000,
- 2013-ban 144 168 000,
- 2014-ben 351 184 000,
- 2015-ben 440 530 000,
- 2016-ban 1 776 581 000,
- 2017-ben 2 763 482 000 forint volt,
vagyis hét év alatt összesen több mint 5,5 milliárd állami támogatást kapott különböző forrásokból. A szövetségnek ezen túl saját bevételei is vannak, a 2017-es büdzséje négymilliárdos volt.
A 2018-as közhasznúsági jelentést még nem kellett leadnia a szövetségnek, de információnk szerint az éves állami források főösszege nem csökkent a 2017-eshez képest.
Igaz az is, hogy az adóforintok jelentős részét a szövetség pár napig tartó teniszversenyekre kapta, amelyeket megkérdőjelezhető módon ideiglenes létesítmények felépítésére és lebontására költött el.