A fog külső részén található zománc a test legkeményebb szövettípusa. A zománc teszi lehetővé, hogy fogaink a harapások, a savas ételek és italok, illetve az extrém hőmérséklet ellenére életünk nagy részében egészségesek maradjanak.
Bár a zománc egyedi szerkezetének köszönhetően védelmet nyújt a fogaknak,
A probléma a becslések alapján a populáció mintegy 50 százalékát érinti. Éppen ezért a szakértők régóta igyekeznek olyan módszert kidolgozni, mellyel helyreállítható a sérült zománc.
Szakértők egy csoportja most új eljárást talált a zománcszerű anyagok létrehozására – írja a QMUL oldala. A kutatók úgy vélik, hogy az új anyagokat számos fogászati probléma, például a fogszuvasodás és a fogérzékenység kezelésére is felhasználhatóak.
Sherif Elsharkawy, a QMUL munkatársa és az új tanulmány első szerzője szerint az új eredmények azért izgalmasak, mert a mineralizációs eljárás egyszerűsége és sokoldalúsága miatt lehetőséget teremt a fogszövetek kezelésére és regenerálására. A módszerrel többek közt olyan kötéseket is létrehozhatnak, amelyek a fogakra erősítve mineralizálódnak, beszivárognak, és védik a fogat az érzékenységtől.
A forradalmi eljáráshoz olyan fehérjére van szükség, amely képes kiváltani és szabályozni az apatit nanokristályok fejlődését. Ehhez hasonlóan alakul ki a zománc is a szervezetben.
Az anyagtudomány egyik legfontosabb célja, hogy a természettől tanulva olyan hasznos anyagokat fejlesszenek ki, amelyek a molekuláris építőkockák precíz ellenőrzésén alapulnak
– nyilatkozta Alvaro Mata, a csapat tagja. A szakértő hozzátette, kulcsfelfedezésük az, hogy a rendezetlen fehérjék miként használhatóak fel a mineralizáció irányítására.
A friss eredmények segíthetnek a kemény szövetek, például a zománc, a dentin vagy a csont gyógyításában. Az új eljárás egészségügyi alkalmazása előtt természetesen további kutatásokra lesz szükség.
(Kiemelt kép: Thinkstock)