Észak-Korea korábban sosem látott lendülettel teszteli saját fejlesztésű rakétáit és nukleáris eszközeit. Legutóbb egy 140 kilotonnás hidrogénbombát robbantottak a föld alatt, ami tízszer olyan erős, mint a második világháborúban Hirosimára eresztett atombomba.
Donald Trump és Kim Dzsongun egyre sűrűbben kerül virtuális szóváltásba, folyamatosak köztük a fenyegetőzések. Az Egyesült Államok a rezsimet segítő észak-koreai vállalkozások és pénzintézetek ellen helyezett kilátásba szankciókat, miközben a kínai jegybank elkezdte alkalmazni az ENSZ által Phenjanra kiszabott megszorításokat.
Kim Dzsongun a rakétatesztjeivel próbálja elhitetni mindenkivel, hogy lépéselőnyben járnak Amerikával szemben.
Észak-Korea igen komoly hangsúlyt fektet hekkerei kiképzésére, mert tisztában vannak vele, hogy a kibertámadásokkal hatalmas káoszt okozhatnak bármelyik nyugati országban. És erre nem egy példa van az elmúlt időszakból.
Bankok
Egy Észak-Koreához köthető hekkercsoport lehet a felelős egy pénzintézetek ellen elkövetett támadássorozatért. A legnagyobb rablást 2016 februárjában hajtották végre, amikor feltörték Banglades jegybankjának fizetési rendszerét és több mint százmillió dollárt utaltak át Srí Lanka-i és Fülöp-szigeteki bankszámlákra. Az ellopott pénz nagy része sosem került meg. Biztonsági szakértők később arra jutottak, hogy hasonló taktikákkal hekkeltek meg ecuadori, Fülöp-szigeteki és vietnami bankokat is.
És a kép még így sem teljes. A Kaspersky Lab szerint áprilisban a Lazarus nevű hekkercsoport Costa Ricában, Etiópiában, Gabonban, Indiában, Indonéziában, Kenyában, Malajziában, Nigériában, Lengyelországban, Tajvan, Thaiföldön és Uruguayban is lecsapott pénzintézetekre.
A Lazarus hekkerei ügyeltek rá, hogy a támadások franciaországi, dél-koreai és tajvani szerverekről történjenek. A bökkenő az volt, hogy azonosítható online kapcsolatban álltak Észak-Koreával.
Sony Pictures
2014-ben egy durva támadás kényszerítette térdre a Sony Pictures-t. A cég akkortájt adta volna ki The Interview című komédiáját, melynek témája Kim Dzsongun kivégzése volt. A hekkerek forgatókönyveket, teljes filmeket, titkos leveleket, és sztárok személyes információit is eltulajdonították, aztán törölték a számítógépek tartalmát.
A szálak ekkor is a Lazarushoz vezettek, az amerikai titkosszolgálatok pedig Észak-Koreára sózták az akciót.
Dél-koreai metrórendszer és okostelefonok
Bár a legtöbb észak-koreai hekkerakciót a pénz vagy diktátori sértődöttség motiválja, a rezsim tradicionális támadásokat is végrehajt déli szomszédjánál. Dél-Korea szerint tavaly decemberben Észak-Korea meghekkelte a hadsereg intranetjét és bizalmas információkat szivárogtatott ki.
2016-ben támadás érte magas kormányzati tisztviselők okostelefonjait is, amelyekről ellopták a szöveges és hangüzeneteket is. Szintén Phenjant gyanúsítják azzal, hogy 60 ezer számítógépet változtattak „zombivá”. 2015-ben egy hónap alatt tízezer gép felett vették át az irányítást. 2013-ban pedig bankok és tévétársaságok hálózatai váltak az észak-koreai kiberhadsereg áldozatává.
Mi jöhet még?
Az észak-koreai kiberműveletek elsődleges célja, hogy szándékosan, szervezetten és visszafordíthatatlanul csapjanak le. Minél nagyobb összeget tud összelopni Észak-Korea, annál többet tudnak betolni a haditechnika fejlesztésébe.
Az országban minden egyes állampolgárnak be kell vonulnia egy kis időre a hadseregbe, ugyanakkor a kiberügynököket el sem engedik onnan. Észak-Koreának egy állandóan bevethető hekkercsapat áll rendelkezésére, ha segítségre van szüksége. Egy szisztematikusan, profin betanított gárda, amely azonnal engedelmeskedik.
Miközben Észak-Koreát folyamatosan nyomás alatt próbálja tartani a nyugat a nukleáris programja miatt, Kim Dzsongun az elemzők szerint folyamatosan fejleszti és bővíti kiberhadseregét.
Probléma az is, hogy az Amerikai Egyesült Államoknak nincs kidolgozott irányelve egy esetleges észak-koreai kibertámadásra, ahogyan azt sem lehet tudni, hogy háborús cselekménynek könyvelnék-e el a Fehér Házban.
Szerdán írtunk róla egyébként, hogy Kim Dzsongun sokkal jobban fél annál, mint amit kifelé mutat: