I. Szulejmán, az Oszmán Birodalom egyik legjelentősebb szultánja 458 éve, 1566. szeptember 6-án halt meg. Hosszú uralkodása alatt felvirágoztatta országát és megsemmisítette a középkori Magyar Királyságot – írja a Rubicon.
Magyarország elpusztítója
Szulejmán 1520-ban lépett trónra, és szinte egyből az évtizedek óta a török hódítás útját álló magyarok ellen kezdett szervezkedni. A fiatal szultán úgy vélte, hogy a Hunyadiak által egykor védelmezett királyság meggyengült, megérzése pedig igaznak bizonyult.
1521-ben elfoglalta Nándorfehérvárt, a magyar végvárrendszer legfontosabb pontját, 1526-ban Mohácsnál elsöpörte II. Lajos seregét, 1541-ben pedig elfoglalta az ország középső részét, ezzel három részre szakítva azt.
A birodalom felvirágoztatója
Magyar szemszögből Szulejmán negatív figurának tűnhet, az Oszmán Birodalom számára viszont tehetséges uralkodó volt, aki elhozta az ország fénykorát. Lerakta az oszmán jogrend alapjait, miközben megreformálta az adóztatást és a közigazgatást is.
A Szigeti veszedelem című eposz nyomán elterjedt legendával ellentétben a szultánnal azonban nem Szigetvár várkapitánya, Zrínyi Miklós végzett: a 72 éves uralkodó feltehetőleg végelgyengülésben, vagy a török táborban pusztító járványok miatt halt meg.