Hatalmas pókok lephetik el amerikai városait egy új tanulmány szerint – írja a Live Science. Az úgy nevezett dzsoró pókok (Trichonephila clavata) inváziós állatok, amelyek Ázsiából érkeztek az Egyesült Államok területére, ahol azóta gyorsan szaporodnak.
A friss kutatás eredményei arra utalnak, hogy ez a faj kifejezetten jól tud alkalmazkodni az urbánus környezethez is, így könnyen lehet, hogy hamarosan a nagyvárosokban is elterjed.
Ezek az ízeltlábúak ősszel párzanak, amely után a nőstények 400 tojást is rakhatnak. Télen aztán minden példány elpusztul, tavasszal viszont kikelnek az újszülöttek, akik ejtőernyő szerű hálót formálnak, amellyel 160 kilométeres sugarú körben képesek szétszóródni.
A faj egyébként Japánban, Koreában, Kínában és Tajvanon őshonos, 2014-ben viszont Georgiában is felbukkant. A szakértők szerint a pók egy hajókonténerben érkezhetett az amerikai államba, ahonnan azóta Tennessee-be, Nyugat-Virginiába, Alabamába, Oklahomába, Marylandbe, valamint Észak- és Dél-Dakotába is átterjedt. A tudósok úgy vélik, a dzsoró pók hamarosan az ország teljes keleti partján megjelenhet.
Terjedésüket az is elősegíti, hogy – más pókokkal ellentétben – a nagy autóforgalomból származó rezgések látszólag nem gátolják őket a vadászatban, ezért főutak mellett is képesek megélni. Jelenleg még vitatott, hogy hosszú távon milyen hatással lesz az élővilágra a dzsoró pókok inváziója. Egyelőre úgy tűnik, nem agresszívak más pókfajokkal szemben, viszont az őket célzó ragadozók hiánya miatt elképzelhető, hogy kiszorítják majd az őshonos pókokat.