A Dubajban, az ENSZ éghajlatváltozási csúcstalálkozóján (COP28) közzétett friss jelentés alapján rekordmagas lesz idén a fosszilis energiahordozókból származó globális széndioxid-kibocsátás mértéke – írja az MTI. A több mint 90 intézményt képviselő szakértők szerint ez súlyosbítja az éghajlatváltozást és még pusztítóbb szélsőséges időjárási viszonyokat idéz elő.
Az országok globálisan várhatóan összesen 36,8 milliárd tonnát fognak kibocsátani, ami 1,1 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest, a földhasználatból származó kibocsátást is figyelembe véve pedig a globális szén-dioxid-kibocsátás idén 40,9 milliárd tonna lesz.
A kutatók szerint az emberiség egyre távolabb kerül a felmelegedés 1,5 Celsius-fokban történő korlátozásától. „Most már elkerülhetetlennek tűnik, hogy túllépjük a párizsi megállapodás 1,5 Celsius-fokos célját” – mondta Pierre Friedlingstein, az Exeteri Egyetem munkatársa és a vizsgálat vezetője.
A 2015-ös párizsi klímaegyezményben az országok megállapodtak abban, hogy a felmelegedést az évszázad végére jóval 2 Celsius-fok alatt tartják, lehetőleg nem haladják meg az 1,5 Celsius-fokot. Ezen szint felett a klímaváltozás nagyon súlyos és visszafordíthatatlan következményekkel járhat. „A COP28-on a fosszilis energiahordozók kibocsátásának gyors csökkentéséről kell megállapodni, még a 2 Celsius-fokos cél életben tartása érdekében is” – emelte ki Friedlingstein.
Az IPCC, az ENSZ éghajlat-változási tudományos testülete szerint a világ kibocsátásának 43 százalékkal kell csökkennie 2030-ig, hogy tartani lehessen a 1,5 Celsius-fokot, ehelyett viszont a kibocsátás az elmúlt években magasabb lett. A koronavírus-járvány rövid időre megtörte ezt a tendenciát, de az emisszió mára ismét 1,4 százalékkal meghaladja a pandémia előtti szintet.
Az új jelentés alapján ígéretes, hogy az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is mérséklődik a kibocsátás, részben a szénerőművek leállításának köszönhetően. Összességében a világ emissziójának 28 százalékát adó 26 országban csökken ez mutató.