Amerikai kutatók azt vizsgálták, hogyan változott a lőfegyverrel elkövetett tömegmészárlások száma és aránya a koronavírus-járvány alatt. A JAMA tudományos szakfolyóiratban megjelent tanulmány célja az volt, hogy közelebb kerüljön az ilyen lövöldözések szociális és közgazdasági kiváltó faktorait. Bár azt hihetnénk, hogy a járvány okozta lezárások csökkentették a tömegmészárlások mennyiségét az Egyesült Államokban, a kutatók pontosan az ellenkezőjét találták.
Ha jobban belegondolunk, az eredmények nem meglepők: a COVID-19 további pszichológiai és pénzügyi problémákat okoz a társadalomban a halálfélelem, a társadalmi elszigeteltség, a gazdasági nehézségek és az általános bizonytalanság miatt.
A kutatók 2014 januárja és 2021 júniusa közötti időszakot nézték át, és a nyilvánosan elérhető információkat gyűjtötték össze a lövöldözésekről. Tömeges lövöldözésnek számították azokat az eseteket, amelyek legalább 4 ember halálával vagy sérülésével végződtek, nem számítva ide az elkövetőt.
Az eredmények azt mutatták, hogy a vizsgált időszakban összesen 2985 lövöldözés volt, ezekben 3185 ember elhunyt, és 12 547 sérült meg. 54 százalékukban halt meg vagy sérült meg 4 ember legalább. A gyakoriságban 2020 májusa után lehetett felfedezni változást, ezután megnövekedett az esetek száma. A járvány 15 elemzett hónapja alatt 343 többletlövöldözést találtak, azaz ennyivel volt több az esetek száma ahhoz képest, ami a korábbi adatokhoz képest várható lett volna.
A kutatók kijelentették, hogy az eredmények alapján kijelenthető, hogy a lövöldözéssel járó tömegmészárlások száma változik a szociális és gazdasági problémákkal egyenes arányban.