A Carr-tűzvész július 23-án alakult ki – írja az Express. Jelenleg több ezer tűzoltó dolgozik az oltáson, a lángokat azonban még nem sikerült megfékezni. A tűzből felszabaduló füst már olyan kiterjedt, hogy az űrből is látni lehet.
A térség az utóbbi két hétben pokoli hellyé változott. A közelmúltban Ken Pimlott kaliforniai tűzoltófőnök arról számolt be, hogy munkatársai hatalmas lángörvényeket láttak. A jelenséget a szakember lángtornádóként írta le.
This dad and his family barely escaped a terrifying "fire tornado" in Northern California https://t.co/2YcsoPwDCZ pic.twitter.com/8WugufftqD
— BuzzFeed Storm (@BuzzFeedStorm) July 30, 2018
Pimlott szerint az örvény forgószélszerűen csavarta ki a fákat, emelte meg a járműveket és az útburkolat egy részét.
A firefighter told me winds from the #CarrFire ripped trees out of the ground and threw them to the side. He wasn’t exaggerating. pic.twitter.com/FTyXzzcV7Q
— April Ehrlich (@AprilEhrlich) July 30, 2018
Az utóbbi időszakban Kalifornia-szerte több területen is erdőtűz tombol. A tűzvészekben eddig nyolc ember vesztette életét, többeket pedig eltűntként kezelnek. Az államban pusztító 17 erdőtűz közül a Carr-tűzvész a legjelentősebb. A tűzoltók szerint a katasztrófa egy jármű meghibásodása idézte elő, a tudósok azonban úgy vélik, hogy a klímaváltozás, illetve az azzal járó szárazság is hozzájárult a tűzvész megerősödéséhez.
Az elmúlt hetekben világszerte több helyen is jelentős hőhullámok alakultak ki, a szárazság pedig kedvez a tűzvészek létrejöttének. Japánban például háromszáznál is többen haltak meg a hőségben, Görögországban pedig már 93 áldozata van a lángoknak. Az amerikai Death Valleyben eközben júliusban új rekord született: sosem mértek még ilyen forró hónapot a Földön.
Kiemelt kép: Mark RALSTON / AFP