Az emberek sokszor azt hiszik, hogy otthonuk teljesen el van zárva a természettől. Valójában azonban rengeteg élőlény jut be lakásainkba és házainkba, így katicák, poloskák vagy pókok.
Az ízeltlábúak egy része csak rövid időre jön látogatóba, más állatok azonban jól érzik magukat a zárt térben, és szaporodni kezdenek. Az efféle pókok szinte mind rejtőzködő életmódot folytat, túlnyomó többségük pedig nem agresszív, és nem jelent fenyegetést ránk.
A ragadozók ráadásul segítenek a lakás tisztán tartásában is, ugyanis elpusztítják a kártevőket, például a szennyeződéseket hordozó legyeket, vagy az inváziós poloskákat.
Matt Bertone, az Észak-Karolinai Állami Egyetem rovarkutatója kollégáival 50 észak-karolinai otthonban folytatott vizsgálatot, hogy felmérje a beltéri ízeltlábú-állományt – írja a The Conversation. Az elemzett házakban mind éltek pókok, a leggyakoribb fajok a törpepókfélék és az álkaszáspókfélék közé tartoztak. Ez a két csoport hazánkban is gyakori.
Mindkét család tagjai hálót szőnek, és azon várják a zsákmány érkezését. Az álkaszáspókok időnként elhagyják hálójukat, hogy más pókokra vadásszanak.
Az ízeltlábúak főként kártevőkkel és betegségeket hordozó rovarokkal, így szúnyogokkal és legyekkel táplálkoznak. Afrikában egyes ugrópókok kifejezetten a vérrel teli moszkitókra pályáznak, ezzel korlátozva a veszélyes betegségek terjedését.
A pókoktól való félelem teljesen természetes, de érdemes lehet leküzdeni a rettegést – már, ha emberre veszélytelen, a magyarországi otthonokban előforduló ízeltlábúakról van szó. A pókok ugyanis rendkívül ritkán csípik meg az embert, és mindent megtesznek, hogy elkerüljék az érintkezést.
Elpusztítani semmiképp sem kell őket. Ha az ember nem tudja elviselni a látványukat, inkább engedje őket a szabadba.
Azt azonban fontos tudni: bármennyitől is szabadulunk meg, az eldugott sarkokban, a polcok hátoldalán vagy az íróasztal alatt mindig lesznek olyan pókok, amelyek képesek elbújni előlünk.
(Kiemelt kép: Thinkstock)