Tech

Tovább késik a NASA holdprogramja: csak 2027-ben térhetünk vissza az égitestre

NASA / Bill Ingalls
NASA / Bill Ingalls

Elhalasztják a történelmi Artemis 2 küldetést – jelentette be a NASA egy december 5-én tartott sajtótájékoztatón. A misszió az eddigi tervek szerint 2025 szeptemberében vette volna kezdetét, a mostani állás szerint azonban legkorábban 2026 áprilisában startolhat el.

Amint a Space.com írja, az Artemis 2 az első emberes holdmisszió lesz 1972 óta. Célja, hogy az Orion űrhajó négy asztronautával a fedélzetén megkerülje a Holdat, majd visszatérjen a Földre. Az Artemis 2 küldetésének az eredeti tervek szerint 2024 novemberében kellett volna elstartolnia, ám biztonsági okokra hivatkozva 2025 szeptemberére halasztották az indulást.

A hivatalos indoklás szerint a dátumot most azért tolták még távolabb, hogy a NASA-nak legyen elég ideje felkészíteni az Oriont első emberes repülésére. A halasztás egyben azt is jelenti, hogy az Artemis 3, vagyis a következő holdra szállás is késik, legkorábban 2027 közepén vihetik véghez.

Szükségünk van erre az időre, hogy biztosak lehessünk benne, az Orion kapszula készen áll biztonságosan a mélyűrbe szállítani asztronautáinkat, majd vissza a Földre

– magyarázta Bill Nelson, a NASA jelenlegi igazgatója, aki a múltban már többször hangsúlyozta, hogy számára mindig a biztonság az első.

Az Orion eddig két repülést tudhat maga mögött, legénységet egyik alkalommal sem szállított. Legutóbb az Artemis 1 küldetés alkalmával járt az űrben, ekkor megkerülte a Holdat, majd visszatért a Földre. A misszió során látszólag minden rendben ment, a repülés utáni elemzések azonban azt mutatták, hogy a kapszula hőpajzsa a vártán sokkal nagyobb mértékben sérült, amikor visszatért a Föld légkörébe. Az utastere ennek ellenére szobahőmérséklet körül maradt, tehát az űrhajósoknak nem lett volna semmi baja benne, a mérnököknek ennek ellenére ki kell küszöbölniük a problémát.

Nelson ugyanakkor korábban azt is kiemelte, rendkívül fontos, hogy az Egyesült Államok még Kína előtt lépjen a Holdra, és alakítson ki tartós jelenlétet az égitesten. A halasztások ellenére az Artemis-program elvileg még mindig évekkel előzi meg a kínai elképzeléseket, ők ugyanis 2030-ra terveznek embert küldeni a Holdra.

Ráadásul van rá esély, hogy a NASA tempója a közeljövőben felgyorsul majd, a januárban hivatalba lévő Donald Trump elnök ugyanis felpörgetné az űrkutatást, például a Marsra is el akarja juttatni nemzetét, még a ciklusa vége előtt. Kormányában ráadásul a SpaceX-et vezető Elon Musk is fontos szerepet kap, aki szintén arról ismert, hogy gyors és látványos eredményeket akar az űrkutatás terén. Ennek elérésében segítségükre lehet a Muskkal közeli kapcsolatot ápoló Jared Isaacman milliárdos üzletember is, akit Trump a NASA élére szán.

Kapcsolódó
Hamarosan bányakolónia válhat a Holdból
Gyorsan halad afelé az emberiség, hogy tartósan berendezkedjen a Holdon. Az viszont még kérdéses, hogy az égitesten hamarosan megépülő bázisok milyen jövő felé sodornak majd bennünket. Vajon az űrgyarmatosítás korszaka vagy a tudomány új érája veszi kezdetét?

Ajánlott videó

Olvasói sztorik