Sikerült helyreállítani a kommunikációt a Voyager-2 űrszondával – írja az IFLScience. A kapcsolat július 11-én szakadt meg azért, mert téves parancsot küldtek az űreszköznek, antennája pedig elállítódott. Múlt hét szerdán hosszú idő után már sikerült fogni a szerkezet jeleit, péntekre pedig a kommunikáció is létrejött.
A Voyager-2 nem sokkal testvére előtt, 1977-ben indult, hosszú missziója során felbecsülhetetlen értékű adatokat gyűjtött. A Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz vizsgálata után kifele indult meg a Naprendszerből, és már a csillagközi térben halad.
A szondát úgy programozták, hogy néhány havonta újraállítsa antennáit, a következő időpontra viszont októberig kellett volna várni. Augusztus 2-án a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) ugyanakkor bejelentette, hogy rádióteleszkópok együttesen észlelték a Voyager-2 vivőjelét. Ebből meg tudták határozni, hogy pontosan hol jár a szerkezet.
A szakértők a lehető legerősebb rádiójelet küldték az űreszközhöz, a csapat azonban nem tűnt túl bizakodónak. Ennek ellenére augusztus 4-én már arról számoltak be, hogy a kommunikáció teljesen helyreállt.
A küldetés irányítóinak 37 órára volt szükségük ahhoz, hogy megtudják, a parancs működött-e.
Nem ez az első alkalom, amikor megszakad a kommunikáció. 2018-ban szintén a Deep Space Network segített a missziónak.
Sajnos a Voyager-2 küldetése szép lassan véget ér, hiszen egyre fogy az energiája. A műszerek elvileg 2026-ig tudnak mind működni, ekkor a NASA-nak el kell döntenie, hogy melyikeket kapcsolják ki. Idővel minden műszer működésképtelenné válik majd, a szonda pedig végleg búcsút int.