A szabad világháló alapvetése – bár voltak és vannak ezzel szembemenő javaslatok -, hogy a felhasználók csatlakozási és használati díjat fizetnek, azonban ezen túlmenően a kiszolgálók nem terhelnek további költségeket az egyes elérhető tartalmak megtekintéséért.
Nos, az európai telekommunikációs vállalatok egy részénél most telt be azzal kapcsolatban a pohár, hogy az utóbbi évtizedekben nem kevés ráfordítással kiépítették szélessávú hálózataikat, mégis azok gazdagodnak meg igazán, akik nélkülük nem is léteznének: az olyan internetes óriások, mint a Facebook vagy a Google.
Éppen ezért – a kiszivárgott dokumentumok alapján – az ENSZ mellett működő Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) decemberi ülésén azt próbálják majd elérni, hogy az amerikai online sikertörténetek fizessenek, ha az Egyesült Államokon kívüli hálózatokat veszik igénybe. Az Európai Telekommunikációs Hálózati Operátorok Szövetségének (ETNO) véleménye szerint ugyanis az lenne tisztességes, ha a nemzetközi telefonhívásoknál is alkalmazott “feladó fizet” elvét átültetnék az internetre is.
Az egyelőre nem tisztázott, hogy az amerikai vállalatoknak mennyit kellene kicsengetniük, ha az ITU elfogadja a javaslatot, azonban elemzők szerint a cégek két módszerrel csökkenthetnék milliós vagy akár milliárdos költségeiket: egyrészt – akiknek erre van lehetőségük – szó szerint közelebb “költöztetik” az adatokat a felhasználókhoz, másrészt a jövőben egyszerűen nem szolgálják ki azokat a felhasználói piacokat, melyek nem lennének kifizetődőek.
S bár Magyarországon valószínűleg nem kell aggódni a Facebook miatt, a fejlődő világ egy része így egyik napról a másikra sokkal kisebb internettel találhatja szembe magát.