Őrületes szenzáció: a világ legnagyobb zenekarának lesz egy magyar tagja. Mit lesz: már van!
Kátai Artúr jelentkezett az általunk is többször magasztalt Rockin’1000 zenekarba; tudják, ez az az olasz (illetve ma már nemzetközi) banda, amely azért állt össze, hogy a Foo Fighters lépjen fel a városukban, Cesenában. „Színpadra” állt ezer ember, rengeteg gitáros, dobos, basszeros és énekes, és együtt zenéltek a közös cél érdekében.
(Az ötlet bevált, a koncert létrejött).
Artúr is látta 2015-ben a fenti videót, amit azóta több mint 37 milliószor néztek meg. Az első gondolata ez volt:
Úristen, mekkora élmény lehet egy ilyenben részt venni”.
Aztán tavaly nyáron jelentkezett a zenekarba, amelybe a világ legkülönbözőbb pontjáról ezrek próbálnak meg bekerülni; majd indított egy oldalt, amely lehetett volna a világ legrövidebb blogja is (ez a címe az első bejegyzésnek), hiszen ha nem vették volna be, nem tudott volna miről írni. Ám a napokban kiderült: elfogadták a jelentkezését. Zenekartag lett. Gitáros.
Rengeteg kérdés merült fel bennünk. Hogy lehet jelentkezni a zenekarba? Honnan tudják, hogy pont ezren vannak? És legfőképp: hogyan próbálnak? Szerencsére maga az érintett minden kérdésünket megválaszolta.
Majd értesítjük
A sztori úgy kezdődött, hogy 2016 nyarán Artúr rábökött a Rockin’1000 zenekar weboldalán a „Csatlakozz a zenekarhoz” menüpontra, megadta személyes adatait, és feltöltött egy videót, amelyen a Pearl Jam Alive című számának riffjeit játssza.
És várt.
Aztán jött egy e-mail, amelyben jelezték, hogy minden okés, mármint, hogy megkapták, jól volt kitöltve. És majd értesítik.
De addig sem teltek Rockin’1000-mentesen a napjai, mert Artúr – aki többek között újságíró is – megkereste az ötletgazdát, Fabio Zaffagninit, és készített vele egy interjút.
Nyilván neki is mondtam, hogy jelentkeztem, és ő is mondta, hogy hajrá-hajrá, de ettől még nem lett több esélyem a zenekarba kerüléshez”
– ezt már nekünk mesélte Artúr, aki a jelentkezése után érdeklődött a gitáros gurunál is a lehetőségekről. A guru előrevetítette, hogy ezzel a videóval van esély a bekerülésre.
(Zárójel: a Rockin 1000-ben a guruk azok a főnökök, akik az egyes hangszereseket összefogják. A gitáros guru konzultál a gitárosokkal, a dobos a dobosokkal – és így tovább. Hangszerenként 1-2 guru segíti a tagokat: oktatóvideókat küld nekik, megnézi a jelöltek / tagok által beküldött felvételeket.)
Egy az ezerből
És aztán néhány hete jött egy levél: Artúrt értesítették, hogy fel van véve. Az üzenetben jött egy jelszó is, amellyel feltölthette saját profilját a zenekar nem nyilvános felületére, itt zajlik a kommunikáció a Rockin’1000 tagjai, vezetői és a menedzsment között.
Rákérdeztünk, hogy ez most örökös tagságot jelent-e, vagy egy adott koncerten vehet részt; Kátai elmondta, hogy innentől lehetősége van bejelentkezni egy-egy projektre. Már jelezte is, hogy részt venne a következő nagy eseményen, a Summer Campen (nyári tábor), ami nem más, mint egy hatalmas kétnapos buli július végén Val Venyben (Courmayeur település, Olaszország), a Mont Blanc lábánál. Sátorozós, lakókocsis, kicsit woodstockos hepaj.
Bazi nagy koncert lesz. Ott szerepelek majd először”
– mesélte a Rockin’1000 magyarja. Be kellett jelölnie a weboldalon, hogy ott lesz, ráér, vállalja – és ő rábökött. Ilyenkor mindegy, hogy kinek hányas a sorszáma (Artúré háromezer-hatszáz körüli), a lényeg, hogy az első ezer jelentkező mehet. És ő benne volt az ezerben.
Magányos próbák
Ezek után minden zenész megkapja az anyagot interneten keresztül. Megtudják, hogy milyen számok lesznek a koncerten, ezekre mindenki otthon, egyedül készül fel; persze van lehetőség konzultálni a gurukkal is, akik szükség esetén oktatóvideót küldenek, amelyben megmutatják, hogyan érdemes/ lehet/kell játszani egy-egy dal egy-egy részét. A projekt annyira demokratikus és befogadó, hogy azok a tagok sem maradnak ki, akik kevésbé ügyesek – ők a dalok egyszerűbb részeit játsszák.
Bepróbálkoztunk egy olyan kérdéssel, hogy vajon Skype-on próbálnak-e próbálni, de Artúr elmondta, hogy mivel mindenkinél más és más az internetkapcsolat, a net sebessége, így 1-1 másodpercet elcsúszhatna a hang – ami egy közös zenélésnél elég komoly problémát okozna.
De visszatérve a felkészülésre: amikor véget ér a próbafolyamat, és közeleg a nagy buli, a muzsikusok elmennek a helyszínre, és ott együtt próbálnak. Többször eljátsszák a teljes programot mind az ezren.
Az ezer egyébként nem mindig pont ezer: a tavalyi Cesenai koncerten például 1200 fellépő volt. Alapvetően a klasszikus rockzenei felállásra hajazva négy poszt van a zenekarban: gitárosok, basszerosok, dobosok és énekesek, de az említett bulin skótdudások és tangóharmonikások is felléptek. Azzal a különbséggel, hogy belőlük nem 250-300 volt, mint gitárosból vagy énekesből, hanem csak 20-30.
A zenekar egyébként nagyrészt olaszokból áll, és az első nagy koncerten még csak hazai zenészek álltak a „színpadon”, de a tavaly nyári koncertre már – többek között – Dél-Afrikából, Mexikóból, Belgiumból, Ausztriából és más országokból is érkeztek fellépők.
Volt egy olyan sejtésünk, hogy nincsenek sztárgázsik egy ilyen zenekarban – és jól gondoltuk: Artúr elmondta, hogy ez abszolút önfinanszírozásos buli, minden zenész maga állja a felmerülő költségeket, nem ebből a projektből fognak megélni.
Amint újabb hír érkezik Artúrról és az óriászenekarról, azonnal jelentkezünk!